Indul a diplomamentés: évente ezer ragad a PTE-n a nyelvvizsga miatt
2014. február 25. kedd 13:26

A pécsi egyetemen záróvizsgázó hallgatók mintegy ötöde nem veheti át a diplomáját a nyelvi tudásról szóló papír hiányában - tudtuk meg Lengvárszky Attilától. Az oktatási igazgató a Pécsi Újság.hu kérdésére elmondta, a diplomamentő program várhatóan jelentős számú hallgatót mozgat meg, és a PTE nyelvoktatóként is részt venne a projektben. Addig is többek közt ingyenes képzésekkel várják a nyelvvizsgára készülőket.
Az elképzelések szerint tavasszal indul a nagy diplomamentés, a nyelvvizsgával nem rendelkező, ám a záróvizsgán sikeresen szereplő egykori hallgatók a program segítségével szerezhetik meg a szükséges papírt. Pécsett várhatóan bőven akad majd jelentkező.
- Statisztikai adataink alapján évente az alap és osztatlan képzéseken záróvizsgázó hallgatók mintegy huszonegy-huszonhárom százaléka nem tudja átvenni oklevelét a nyelvvizsga hiányában. Ez mintegy ezer hallgatót jelent évente - tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Lengvárszky Attila, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) oktatási igazgatója. Hozzátette: ez a szám az országos arányokhoz mérten mintegy tíz-tizenöt százalékkal jobb arányt jelent.
A pécsi egyetemen hivatalos információval egyelőre nem rendelkeznek a diplomamentő program működésével kapcsolatban, ám elképzeléseik szerint az érintett jelentkezők egyénileg pályázhatnak majd a nyelvoktatásban való részvételi kvótára.
- Úgy gondoljuk, hogy sikeres pályázat esetén az elnyert kvótát beválthatják majd valamely, a jogszabályoknak megfelelő nyelviskolánál. Várhatóan a program jelentős létszámot mozgat, a PTE szándéka pedig, hogy mint nyelvoktató is részt vegyen ebben. Így arra számítunk, hogy nagyszámú hallgatót tudunk nyelvvizsgához, és ezáltal oklevélhez juttatni - fejezte ki reményét az igazgató.
Lengvárszky Attila leszögezte, a PTE folyamatosan, - jelenleg is - hirdet nyelvtanulási és vizsgázási lehetőségeket, melyek között van ingyenesen, vagy nagyon kedvezményes áron elérhető program is. A pécsi egyetemen belül jelenleg öt helyen lehet általános és ugyanennyi helyen szaknyelvet tanulni, valamint tizenkétféle akkreditált nyelvvizsgát tehetnek le.
Mint megtudtuk, a karok között jelentős eltérés tapasztalható a nyelvi tudást illetően.
- A PTE szakjai közül azokat a szakterületeket kell ezzel kapcsolatban kiemelni, ahol jelentősen jobb a nyelvvizsgások aránya, ilyen a jogi és közgazdasági terület. Abszolút vezető az orvostudományi képzés, hiszen itt évente csak néhány végzős hallgató esetében hiányzik a nyelvvizsga - fogalmazott.
Kérdésünkre Lengvárszky elárulta, a PTE nyilvántartása szerint az angol és a német nyelvek a preferáltak, a nyelvvizsgával rendelkező hallgatók több mint 85 százaléka rendelkezik ilyen bizonyítvánnyal.
- Jelentősebb még az olasz és a francia nyelvek népszerűsége is. Eszperantó és lovári nyelvvizsgával - hasonlóan a horvát, orosz és egyéb ismertebb nyelvekhez - a hallgatók alig több mint egy-egy százaléka rendelkezik - mondta.
Képünk illusztráció.
Palotás P. - Fotó: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Kora nyárias napunk lesz húsvétvasárnap
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Holtan találtak rá a Pécsről vasárnap...
- Nagyszombaton véget ér a nagyböjt,...
- Így tartanak nyitva a patikák a...
- Ha tehene van, hétfőtől már ismét...
- Megsérült gazdáját védelmező...