Interjú a régi-új rektorral - Még nem tudni, hogy számít-e Mellár Tamásra az egyetemi vezetésben

2014. február 27. csütörtök 17:36

Interjú a régi-új rektorral - Még nem tudni, hogy számít-e Mellár Tamásra az egyetemi vezetésben

Mint múlt csütörtökön megírtuk, a Pécsi Tudományegyetem szenátorai döntő fölénnyel választották újra rektornak - Mellár Tamás közgazdász professzor ellenében - Bódis József orvos professzort. A régi-új rektor (képünkön) már a számára kedvező döntés után megemlítette, hogy azokat a programpontokat, amelyeket hasznosíthatónak ítél, átveszi Mellár Tamás javaslatai közül. Egyebek mellett erről is kérdeztük a PTE-t újabb négy évig irányító szülész-nőgyógyászt.

- Melyek lesznek a legfontosabb teendők a következő rektori ciklusa elején?
- Az elmúlt években szembe kellett néznünk egy összetett problémával, a csökkenő hallgatói számmal. A tendenciát lassítandó, idén már komoly lépéseket tettünk, így most remélhetően nem lesz akkora visszaesésünk a jelentkezések terén, de korántsem nyugodhatunk meg. Reagálnunk kell a jelentős a forráskivonásra is, a stabil működés feltételeinek folyamatos fenntartása a másik legfontosabb feladat. A „Kutatóegyetem" cím és forrás megtartása elemi érdek, emellett a „kiemelt felsőoktatási intézmény" cím és forrás, valamint nemzeti tudományegyetem minősítés, besorolás elnyerése a cél. Jelentősen növelnünk kell a külföldi hallgatók számát. Sokkal vonzóbbá tehetjük a felsőoktatási intézmények között válogató leendő hallgatók számára az egyetemet, amennyiben a hallgatói munkavállalás jelenleginél sokkal szélesebb rétegeknek lehetőséget kínáló rendszerét alakítjuk ki. Hosszútávon lényeges feladatnak tekintem, hogy a Pécsi Tudományegyetem bekerüljön Magyarország első három legjobb egyeteme közé és tartósan ott is maradjon. 2017-ben lesz az első magyar egyetem, a pécsi alapításának hatszázötvenedik évfordulója. Olyan rendezvénysorozattal kell megünnepelnünk ezt a művelt világban is kiemelkedő évszámot, amelynek kapcsán a Pécsi Tudományegyetem mind hazai, mind nemzetközi téren az eseményhez méltó figyelmet és elismerést szerez.


- A rektorválasztó szenátusi ülésen ön megemlítette, hogy a Mellár prof. által összeállított programban van néhány olyan elem, amelyeket esetleg hasznosítana a következő ciklusban. Melyek azok a javaslatok, elképzelések, amelyeket adaptálni lehet a következő években?
- Mellár professzor úrral a programunk közös annyiban, hogy mindketten egy erős, hazai és nemzetközi szinten elismert intézményt szeretnénk, amely nem financiális problémákkal küzd, hanem innovatív és a kutatásban, tudományban hasznosuló tudást termel, ugyanakkor a kortárs társadalmi kérdésekre kreatív és érzékeny válaszokat képes adni. Hogy ez a cél milyen módon, hogyan érhető el? Igazából a két program különbözőségét ez adja. A kampány során soha nem tagadtam azon véleményem, hogy a professzor úr programjában sok értékes gondolat van. Kinevezésem esetén egészen biztosan visszatérünk arra, hogy az Egyetem érdekében mindezt hogyan hasznosíthatjuk.

- Milyen módon lehetne (tovább) csökkenteni a meglévő - és folyamatosan újratermelődő - adósságállományt?
- Tényként állapítható meg, hogy a tartozásállomány hátterében egyrészt az áll, hogy jelentős összegű állami források nem érkeznek meg időben az Egyetem számlájára, miközben a kötelezettségek már megjelennek, másrészt számos olyan teher hárul az intézményre, amelynek finanszírozásához a szükséges állami források nem állnak rendelkezésre. Mindezek mellett az elmúlt években olyan beruházások valósultak meg az Egyetemen - pl. PPP-beruházások, Tudásközpont, Zsolnay Kulturális Negyed - illetve olyan feladatok kerültek az intézményhez (pl. Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet), amelyek fenntartása kötelező, ugyanakkor költségét az oktatási normatíva nem fedezi. A részletezett adósságállomány kiváltó okait az intézményen belül rendelkezésre álló eszközökkel nem lehet végérvényesen megoldani, elengedhetetlen az állami szerepvállalás, azonban ezen túl jogosan elvárt a belső hatékonyság javítása.

- Hogyan lehetne több OEP-támogatást "kicsikarni" a klinikum számára? Debrecenbe például állítólag több támogatás jut, mint Pécsre.
- A „kicsikarni" nem az épp megfelelő cselekvési mód. Rengeteg tárgyalás, szakmai egyeztetés előzött meg minden komolyabb támogatást. Az OEP-finanszírozás problematikája Pécs esetében elég összetett. A klinikák progresszív ellátó szerepéből fakad, hogy az Egyetemnek magasan kvalifikált munkaerőt és drága infrastruktúrát kell fenntartania. Ennek rendelkezésre állása azért szükséges, mert az ellátás hierarchiája alapján a máshol nem ellátható eseteket a klinikákon mindenképpen fogadni kell. Ezt a többletköltséget azonban a finanszírozás nem ismeri el. Másik probléma, hogy a duális finanszírozás értelmében az OEP a működési költségeket téríti meg, míg a tőkeköltségeket a fenntartónak kell finanszíroznia, ennek ellenére a kincstári költségvetésben ilyen tétel nem jelenik meg. Hogy ez pozitív irányba változzon, az számtalan jól időzített tárgyalás függvénye. Tárgyalási pozíciónkon jelentősen javít már az is, ha sikerül megértetnünk, elfogadtatnunk a finanszírozóval a Klinikák és az Egyetem speciális helyzetét.

- Hogyan alakul az idei évben az intézmény költségvetése?
- Tekintettel arra, hogy a fenntartóval folyamatosan egyeztetünk a feladatokhoz kötött támogatásokról, egyelőre még korai erről beszélni. Jelenleg készül az egyetemi szintű Gazdasági Terv, amelyet a Szenátus az április végi ülésén tárgyal.

- Lesznek-e személyi változások az egyetemi vezetésben? Hallottunk olyan híreszteléseket is, amelyek szerint új rektorhelyettesek lehetnek a PTE-n. Kik a potenciális jelöltek? Egyéb híresztelések szerint Mellár Tamás is bekerülhet az egyetemi vezetésbe - akár mint rektorhelyettes. Mi az igazság ebben a tekintetben? Milyen módon számít ön - ha számít egyáltalán - Mellár prof. munkájára?
- Korábban már nyilatkoztam, hogy a csapatom szinte teljesen készen áll, ám hivatalos kinevezésemig neveket még nem szeretnék mondani. Amennyiben én leszek a rektor, szakmailag elkötelezett és lelkes kollégákkal fogok együtt dolgozni.

- A gazdasági főigazgatói poszt esetében is hallottunk arról, hogy esetlegesen személycserére kerülhet sor. Ki(k) lehet(nek) a jelöltek?

- A gazdasági főigazgató munkáltatója nem a rektor, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériuma Felsőoktatásért Felelős Államtitkára, a kinevezését is tőle kapja. A jelenlegi gazdasági főigazgató mandátuma 2015 áprilisáig tart. A jelenlegi rektori vezetés és gazdasági vezetés között kifogástalan a szakmai kapcsolat, semmi nem indokolja a változtatást, ami egyébként is felelőtlenség volna.

- Mit tud rektor úr a szenátus által meghozott és Balog miniszter által jóváhagyandó döntésről? Szükséges-e bárminemű tárgyalás, egyeztetés a megerősítő döntést megelőzően?
- Azt gondolom, minden eleganciát nélkülözne, ha egyeztetéseket folytatnánk. A Szenátus hozott egy döntést, amelyben személyemet jelöli rektornak. Kinevezésem, megbízatásom innen a miniszter úr döntésén múlik.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva