Megszavazták a PTE 2011-es gazdasági tervét

2011. március 18. péntek 08:14

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa március 17-én nagy arányú többséggel (92%) szavazta meg az egyetem 2011. évre kidolgozott gazdasági tervét.

A szenátorok elfogadták a 2010-es év gazdálkodásáról készült beszámolót és a PTE stabilizációs programját. Mivel a Nemzeti Erőforrás Fejlesztési Minisztérium (NEFMI) a 1025/2011. (II.11.) kormányhatározatra hivatkozva a PTE 2011. évi költségvetéséből másfél milliárd forint zárolását rendelte el, az egyetem rektora előterjesztette a zárolás felosztási elveit. (Lásd kapcsolódó írásunkat jobbra - a szerk.)
 
Ezt a szenátorok azzal a kitétellel fogadták el, hogy - amennyiben a NEFMI a zárolt összeget az év során ténylegesen elvonja - az oktatási egységeken túl a központi adminisztráció, a Levéltár, az Oktatási Igazgatóság, a Gazdasági Főigazgatóság és a Belső Ellenőrzés is viselje ennek terheit.

„A stabilizációs program elsősorban az egészségügyi területen lévő veszteségforrások felszámolását célozza, feltárva a belső tartalékokat - például a nem használt ingatlanokat értékesíti vagy olyan ütemű és árú közbeszerzések lebonyolítását, melyek a PTE-nek megfelelnek.

A Baranya Megyei Kórház integrációja után készült felmérés alapján a pécsi klinikákon túlfoglalkoztatás van, ám ez nem szükségszerűen jár jelentős létszámleépítéssel: az egységekkel egyeztetve próbálunk megoldást találni a gazdaságosabb működésre, a saját bevételek növelésére. Érthető, hogy a klinikák ragaszkodnak minőségi szakállományukhoz, hiszen a Semmelweis program kapcsán várhatóan még kiemeltebb szerepet látnak majd el a PTE klinikái a magyar egészségügyben." - mondta el Krutki Józsefné gazdasági főigazgató.

Az új, kiemelt szerep kapcsán hangzott el a szenátuson, hogy a PTE rektora, Bódis József a holnapi nap folyamán egyeztet az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral a teljesítményvolumen-korlát emelése érdekében. Az ülésen Bódis rektor azt is kiemelte, hogy a stabilizációs programnak és a 2011-es költségvetésnek is van olyan része, amely miatt a finanszírozó felé fordultak: a Magyar Államkincstár ad hoc bizottság felállításával támogatja a PTE ügyét.

„Likviditási problémáink kezeléséhez mindenképpen kormányzati segítség kell." - szögezte le Krutki Józsefné is. - „A zárolás a stagnáló hallgatószámmal és az állami finanszírozás várható csökkenésével árnyékot vetett az oktatási területre is. Éppen emiatt tartom felelős és ígéretes döntésnek a szenátoroktól kapott igenek magas arányát. A 2011-es gazdasági év sikeres teljesítése érdekében szükségesnek tartom egy konszolidációs program létrehozását, melynek részleteit az áprilisi szenátuson fogjuk bemutatni."

Forrás: PTE