Megszólal a Bolyai ösztöndíjból kigolyózott pécsi filozófus, dr. Demeter Tamás - lépett az MTA is

2013. június 26. szerda 18:36

Megszólal a Bolyai ösztöndíjból kigolyózott pécsi filozófus, dr. Demeter Tamás - lépett az MTA is

"Méltányos elbírálás során ilyen eredmény nem születhet" - nyilatkozta dr. Demeter Tamás, a PTE-n oktató filozófus, eszmetörténész a Pécsi Újság.hu-nak a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjra történő pályázatának eredményéről, amelyet bírálói „morális okora" hivatkozva utasítottak el. Mint délelőtt megírtuk, az esetből országos botrány kerekedett, az MTA elnöke pedig vizsgálatot indított az ügyben. Úgy néz ki, a Demetert kigolyózó bírálók húzzák a rövidebbet.

Jóllehet, a bírálók maximális pontszámra értékelték Demeter tudományos eredményeit, a tervezett kutatómunka időszerűségét, kidolgozottságát és kivitelezhetőségét, azonban "morális okokra hivatkozva" nulla pontot adtak az "összbenyomásra". Az értékelést a szakértői kollégium tagjai elfogadták.


A pszichológia filozófiájával, a tudomány- és filozófiatörténettel, valamint a XX. századi magyar eszmetörténettel foglalkozó kutató ezzel kapcsolatban hírportálunknak úgy fogalmazott, „nincs olyan szempont, amely alapján az így született eredmény igazolható lenne".

- Az olyasfajta morális megfontolás, amelyre a bírálók hivatkoznak, kívül áll azon a szempontrendszeren, amely bármilyen kutatási pályázat értékelésében szerepet játszhat. Az, hogy valaki egy problémát másképp ítél meg mint én, nem lehet mérvadó egy pályázat értékelésénél - szögezte le Demeter Tamás. Hozzátette, e végeredmény rámutat arra, hogy a bírálati folyamat igen nagyfokú szubjektivitásnak enged teret.



- Arra is lehetőségük lett volna a bírálóknak, hogy a pályázat különböző részeinek értékelésénél levonjanak néhány pontot. Bár a végeredmény akkor is ugyanez lett volna, de nem vált volna nyilvánvalóvá a bírálónak az a motivációja, amely így kiderült - így a filozófus. - Ahhoz, hogy az értékelések tisztességesen bonyolódjanak, a tudós közösséget olyan szakmai morálnak kellene mozgatnia, amely Magyarországon jelenleg jórészt ismeretlen - tette hozzá.

A Pécsi Újság.hu kérdésére, hogy mi állhatott a bírálók motivációjának hátterében, Demeter Tamás úgy felelt, erről "nem szeretne spekulálni".

Újságcikkek szerint azonban az ügy hátterében az állhat, hogy a filozófus 2009-ben állítólag antiszemita megjegyzést tett az MTA Filozófiai Intézetének akkori igazgatóhelyettesére, Gábor Györgyre (aki az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem tanára is - a szerk.) egy karácsonyi összejövetelen.

E vád azután merült fel Demeterrel szemben, miután a „pályázati pénzek aggályos kezelése" került szóba közöttük. Sajtóhírek szerint Gábor György hazugságnak nevezte állításait, amire Demeter állítólag úgy felelt, hazudni Gábor „mispóhéjának" szokása.

Legfrissebb: visszahívja az MTA a Demeter pályázatát lepontozó kollégium elnökét és tagjait

Pálinkás József, az MTA elnöke - a sajtóból értesülve az ösztöndíjpályázat értékelésével kapcsolatos eljárásról és megismerve a bírálatok indoklását - már korábban felkérte az ösztöndíj kuratóriumának elnökét, hogy kezdeményezze a bírálóknál a pontozás szöveges indoklásának részletes kifejtését. Az elutasított kutatói pályázat teljes dokumentációjának ismeretében az akadémia elnöke most felkérte a kuratórium vezetőjét, hogy a kuratórium hívja vissza a szakértői kollégium elnökét és tagjait, és állítsanak fel új szakértői kollégiumot.

Gábor az esetről a Beszélő 2011. márciusi számában a következőt mondta: „a mispóhe család, tréfásan pereputty, egy jiddis szó, de az antiszemita náci és neonáci textusokban mint zsidó fajta szokott megjelenni. Félreérthetetlen volt, hogy az adott körülmények között nem a kedveskedő jiddis értelmében használja a szót".

Demeter Tamás Pécsi Újság.hu-nak azt mondta, számára kérdéses, hogy mi támasztja alá Gábor György fenti olvasatát:

- Tőlem antiszemita megnyilvánulásokat nem tud idézni senki, se szóban, se tettben, és semmilyen egyéb másféle módon sem - jelentette ki. - Az én értelmezésem a mispoche szó német szótári jelentésére támaszkodik, amely egy összetartó bandára utal, természetesen pejoratív értelemben, hiszen bizonyos pénzek aggályos elköltéséről volt szó - összegzett.

A kutatótól azt is megkérdeztük, hogy az eset után karrierjének alakulásában érzett-e olyan negatív változásokat, amelynek az elutasított Bolyai-pályázat lehetett a kifutása?

- Kétségtelen, hogy a hazai intézményrendszerben különösebb sikereket nem tudtam elérni, habár számos helyre pályáztam. De arról, hogy ez összefüggésben áll-e a 2009-es esettel vagy bármilyen más konfliktussal, nincs információm - válaszolta a filozófus, aki többek között Nagy-Britanniában, Németországban és Hollandiában is több alkalommal sikerrel pályázott.

A hogyan-továbbról szólva elmondta, kidolgozott kutatási terveivel próbál a jövőben itthon és külföldön is pályázni. Hozzátette, ha nem ítélik ezeket támogatandónak, akkor szobatudósként folytatja kutatásait.

Montázsunkon (balról jobbra): Dr. Pálinkás József, az MTA elnöke, dr. Gábor György és dr. Demeter Tamás.

B. G.