Megszűnik tizenegy bölcsészkari tanszék önállósága a PTE-n

2013. június 30. vasárnap 19:23

Megszűnik tizenegy bölcsészkari tanszék önállósága a PTE-n

A Pécsi Tudományegyetem legutóbbi szenátusi ülésén számos lényeges döntés született, ezek közé tartozik a bölcsészettudományi kar tizenegy tanszékének négy intézet alá történő összevonása. A lépésre a szenátus álláswpontja szerint a költséghatékonyság növelése érdekében volt szükség, az érintett tanszékek oktatóinak jelentős hányada viszont nem ért egyet az intézkedéssel. Fischer Ferenc dékán azt mondja, nem csorbul a tanszékek autonómiája.


A június 20-án megtartott szenátusi ülésen döntöttek arról, hogy tizenegy bölcsészkari tanszék ezentúl négy önálló intézet keretein belül működik tovább. Minderre a csökkenő állami támogatás és a kiadások mérséklésére irányuló szándék miatt került sor. Bár az egyetemen már a kilencvenes évek második felében is történtek erre irányuló kezdeményezések, egy neve elhallgatását kérő egyetemi oktató szerint az intézetesítés a legtöbb esetben szakmailag nem indokolt, ráadásul elég jelentős károkat okoz a diszciplínák számára.


A döntés értelmében a létrehozandó Filozófia és Művészetelméleti Intézetbe integrálódik a filozófiatörténeti, a filmtudományi, valamint az Esztétika és Kulturális Tanulmányok Tanszéke. A Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet égisze alá a Klasszikus Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék, a Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszék és a Nyelvtudományi Tanszék.

A társadalmi Kapcsolatok Intézetében kap helyet a Néprajz-Kulturális antropológia Tanszék, a Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok, valamint a Közösségi és Szociális Tanulmányok tanszéke. A negyedik, Társadalom- és Médiatudományi Intézetben pedig ezentúl a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék mellett a Szociológia Tanszék működik tovább.

A döntéssel az oktatók jelentős része nem ért egyet, szerintük ugyanis több esetben a szakmaiság figyelmen kívül hagyásával osztották be egy intézet alá az egyébként nem sok közös kutatási területet lefedő tudományágakat. Ilyen például a politikatudományi és a közösségi és szociális tanulmányok tanszékének együvé sorolása.

A Fischer Ferenc dékán által jegyzett - és a szenátus által elfogadott - koncepció szerint „a tanszékek identitása, sajátos arculatuk, az intézeti kereteken belül sem változna, azonban éppen az intézeti kereteken belül, a nem önálló tanszékek szakos képzéshez történő igazítása, továbbá az oktatásszervezésük és működtetésük, gazdálkodásuk egyszerűsítése naprakész és a feladatoknak jobban megfelelő egységeket eredményezne."

Az egyelőre csak becsülhető, hogy az intézetesítés mekkora költségcsökkentést eredményez a fakultáson.

Az mindenesetre biztos, hogy eddig tizenegy tanszékvezetőnek kellett havonta bruttó ötvenezer forint vezetői pótlékot fizetni, ezentúl csak négy intézetvezetőnek jár ugyanennyi apanázs. Az új intézetvezetők kinevezése fél évre szól.

(A fenti információk részben az érintett tanszékekről, részben szenátusi előterjesztésekből származnak. Munkatársunknak e témakörben senki nem adott névvel vállalt nyilatkozatot - szek.)

H. L. B.