Normális? Gyilkosokat engednek el, a pécsi labor meg kihasználatlan

2013. május 28. kedd 08:53

Normális? Gyilkosokat engednek el, a pécsi labor meg kihasználatlan

Botrány kerekedett az elmúlt hetekben abból, hogy mivel kapacitáshiány miatt nem végeztek el néhány, az eljárás befejezéséhez szükséges vizsgálatot, gyilkosok kerültek szabadlábra az előzetes letartóztatásból. Kapaszkodjanak meg: a problémát egy korábbi belügyminisztériumi utasítás okozza, mely szerint egy ideje csak a fővárosban engedélyezik a szóban forgó vizsgálat elvégzését, miközben Pécsett is meg tudnák csinálni, hiszen az ehhez szükséges világszínvonalú labor a PTE-n rendelkezésre áll. Ráadásul lényegében kihasználatlanul.

„Elég volt a bénázásból és a magyarázkodásból" - így kommentálta egy fideszes országgyűlési képviselő múlt héten azt a hírt, amely szerint szabadlábra helyezték azokat a bűnözőket, akik védtelen idős embereket raboltak ki otthonukban, közülük kettőt meg is gyilkoltak.

A felháborodást az okozta, hogy a fővárosi Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet (BSZKI) - kapacitáshiány miatt - késlekedve végezte el a nyomozáshoz szükséges genetikai vizsgálatokat. Az eljárás elhúzódása ahhoz veztett, hogy a gyanúsítottak szabadlábon távozhattak a börtönből, miután lejárt az előzetes letartóztatás törvényben rögzített, maximum négyéves időtartama.

A baranyai megyeszékhelyen a Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Karának Igazságügyi Orvostani Intézetében viszont működik egy olyan genetikai labor, amely korábban számos alkalommal volt a rendőrség segítségére, jelenleg azonban - kapacitásához mérten - kihasználatlan.


A Pécsi Tudományegyetem orvosi karához tartozó Igazságügyi Orvostani Intézetben működő DNS-laborban minden lehetőség adott arra, hogy a szakemberek magas színvonalú vizsgálatokkal segítsék a bűnüldözők munkáját. Erre azonban manapság csak ritkán kerül sor, miután - információink szerint egy belső rendőrségi utasítás nyomán - az ilyen jellegű vizsgálatokat egy ideje csak a fővárosban található Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézetben lehet elvégezni.

Prof. Dr. Miseta Attila, az orvostudományi kar dékánja a Pécsi Újság.hu érdeklődésére elmondta, intézetük valóban rendelkezik olyan igazságügyi genetikai laboratóriummal, amely az ilyen típusú vizsgálatokra maximálisan alkalmas és megfelelő kapacitással is rendelkezik.

- A genetikai labor kriminológiai jellegű vizsgálatok elvégzésére alkalmas, de más jellegű, például apasági vizsgálatok lefolytatására is. Tény, hogy a genetikai vizsgálatoknak egyre nagyobb szerepük van a bűnüldözésben, így tehát bízunk abban, hogy - mivel mi méltó helyen és megfelelő körülmények között tudjuk elvégezni a szükséges elemzéseket - idővel visszakerül hozzánk a feladat - utalt a professzor arra, hogy néhány évvel ezelőtt még számos bűneset kapcsán kérték közreműködésüket.

Az eltelt pár évben azonban egy belügyminiszteri utasítás szerint a biológiai anyagmaradványok DNS-vizsgálatát célzó eljárásokat a BSZKI-ban kell lefolytatni.

Az intézkedés következtében Pécsett meredeken csökkent a bűncselekmények felderítéséhez nélkülözhetetlen vizsgálatok száma, s nemcsak itt, de az ország több olyan intézményében is, ahol genetikai labor működik.


Képünkön: a pécsi genetikai labor.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva