Pécsről nagyjából száz rezidens csatlakozott a felmondási akcióhoz
2011. november 25. péntek 19:49

Szép számmal gyűlnek az úgynevezett biankó felmondólevelek az egyik veszprémi ügyvédi irodában. Mint ismert, májusban két szövetség is arra szólította fel az orvosokat, helyezzék letétbe felmondásaikat, és ha december 31-ig nem állapodnak meg a döntéshozókkal, adják be azokat a munkáltatóknak. Úgy tudjuk, Pécsről nagyjából száz rezidens csatlakozott az akcióhoz. Az orvosi kar dékánja szerint a tömeges felmondás ellenére is működőképes maradna az egészségügy - a várólisták hossza és a műhibák száma azonban megugrana, az orvosok ugyanis már most is túlterheltek.
A jelenleginél jobb munkakörülmények mellett a kezdő orvosoknak nettó kétszáz, a szakorvosoknak pedig háromszázezer forintos fizetést követel a Magyar Rezidens Szövetség, valamint a Magyar Orvosok Szövetsége. Hogy a kormányzatra nyomást gyakoroljanak, arra biztatják az egészségügyben dolgozókat, helyezzék letétbe felmondásaikat. Céljuk, hogy év végéig legalább háromezren csatlakozzanak az akcióhoz.
Dr. Forrai Márta, a Pécsi Tudományegyetem orvosi kar Szak- és Továbbképző Intézetének irodavezetője úgy tájékoztatta hírportálunkat, a PTE 189 rezidenst, illetve központi gyakornokot alkalmaz.
Kíváncsiak voltunk, közülük hányan küldték el a felmondólevelüket, ám a Magyar Rezidens Szövetség nem árult el adatokat ezzel kapcsolatban. Az egyik, neve elhallgatását kérő pécsi orvos viszont úgy saccolta, legkevesebb százan bizonyosan csatlakoztak az akcióhoz és számuk akár gyarapodhat is.
Ha valóban élesítik a felmondóleveleket, jóval döcögősebben folyik majd az orvosi ellátás, de a rezidensek távozása nem jelentené a magyar egészségügy végét.
- Természetesen szeretnénk itt tartani a rezidenseket, de a távozásukkal sem dőlne össze a rendszer. Ugyanakkor várhatóan jóval hosszabbak lennének a várólisták, több műhiba történne, idegesebbek lennének az orvosok és a betegek is - vázolta fel a lehetséges jövőt Dr. Miseta Attila, a PTE Általános Orvostudományi Kar dékánja.
Úgy véli, komoly egészségügyi reformra lenne szükség, de ezt csak öt-tíz éves, következetes munkával lehet elérni - ez pedig egyik kormány idejébe sem fér bele.
Képünk illusztráció.
Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Újratöltve a mindennapi élet -...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Meghalt Baló György újságíró, az MTV...
- Hetvenöt éves Rubik Ernő, a bűvös...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Nem ízlett a bajai halászlé, a pincér...