Semmelweis-terv: Repáék rosszul, a PTE jól jár az átalakítással

2011. június 07. kedd 20:38

Semmelweis-terv: Repáék rosszul, a PTE jól jár az átalakítással

A parlament e héten dönt az egészségügyi rendszer átalakításáról szóló Semmelweis-terv elvi kereteiről. A koncepció lényege, hogy nagytérségi alapon szerveződjön újjá a betegellátás, s "optimális betegutak alakuljanak ki". A Pécsi Tudományegyetem (PTE) dolgozói a nyilvánosságra hozott elképzelések szerint megnyugodhatnak, mert a felállítandó nyolc regionális központ egyik székhelye Pécs lesz, így mégsem valósul meg a korábban kaposvári kezdeményezéssel létrehozni szándékozott Pannon Egészségügyi Társulás. Ez a somogyi város vezetésével rajzolta volna át az eddig meglévő ellátási rendszert. (Az előzményeket lásd kapcsolódó írásaink között jobbra - a szerk.)

Dr. Kollár Lajos professzor (képünkön), a PTE Klinikai Központjának főigazgatója a Pécsi Újság.hu megkeresésére elmondta, hogy elégedettek a parlament elé kerülő tervezettel, hiszen az új nagytérségi koncepció „megnyugtató az egyetem számára":

- Az universitas számára a klasszikus történelmi régió elfogadható. A korábban beindult s Pannon Puma néven elhíresült lobbi, amely átrajzolta volna az ellátórendszer eddigi határait, nem érte el a célját - fogalmazott a professzor, aki hozzátette, hogy emellett felmerült még Zala megye csatlakozása is a jelenlegi struktúrához. Ez lett volna talán a legideálisabb megoldás a PTE-nek, hiszen ez több mint egymillió fő ellátását tette volna lehetővé.

A főigazgató azt egyelőre nem tudta megmondani, hogy a rendszer átalakítása mekkora költségnövekedéssel jár, ennek számszerűsítéséhez meg kell várni a struktúraváltás lezárultát:

- Az elképzelések szerint létrejön egy, a kormányhivatal alatt/mellett működő szervezet is, amely az optimális betegutak kialakítását fogja koordinálni - közölte a szakember. Szerinte így egységes szemléletben lehet kezelni a hárommegyés rendszert, azaz pontosan meg lehet majd határozni, hogy melyek azok az ellátási formák, amelyek Pécsett, s melyek azok, amelyek a megyei intézményrendszerekben (Kaposváron és Szekszárdon), valamint a kisebb városi és járási kórházakban végezhetők el. Ezzel gyakorlatilag egymásra épülő ellátórendszer fog kiépülni, tiszta és világos betegutak létrehozásával.

Az immáron régóta égető kérdésnek számító teljesítményvolumen-korlát (TVK) ügyében egyelőre nincs újabb fejlemény, az azonban jól látható, hogy az illetékes minisztérium nagyon kevés forrás felett diszponál:

- A belső allokációban lehetséges változás. Ha ugyanis kialakul a nagytérségi rendszer, akkor nem biztos, hogy az OEP finanszírozni fogja a jelenleg minden kórházban meglévő aktív kapacitásokat. A felszabaduló kapacitások TVK-ja azonban átsorolható oda, ahol ezeket az ellátási formákat végzik - hangsúlyozta a klinikum vezetője, hozzátéve, hogy pluszforrásokra ugyan vannak már halvány ígéretek, ám konkrétumok még nincsenek.

H. L. B.