Többet gyógyít a pécsi klinikum, mint amennyit az egészségügyi tárca kívánatosnak tart

2013. november 18. hétfő 08:05

Többet gyógyít a pécsi klinikum, mint amennyit az egészségügyi tárca kívánatosnak tart

2013-ban első alkalommal osztották ki a Figyelő című hetilap Medicina TOP200 elnevezésű pályázat díjait. Az egészségügyi intézmények közötti rangsor megállapítására az érintetteknek pályázniuk kellett. Az egyetemi kórházak kategóriájában a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja és a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja Kiváló Egyetem elismerést érdemelt ki az egészségügyben nyújtott kiemelkedő teljesítményéért. Mindkét pályázat azonos pontszámot ért el. A díjról Decsi Tamás professzort (képünkön), a pécsi intézmény főigazgatóját kérdeztük.


Négy kategóriában értékelték az intézményeket, egyebek mellett a kórházi ágyak számát, a szakdolgozók képesítését, a minőségbiztosítási rendszert figyelembe véve.

- Nagyon komoly szerepet játszott az is, hogy egyáltalán kik dolgoznak nálunk. Vannak akadémikus munkatársaink, nagy számban akadémiai doktorok, szakmailag tehát - ha szabad ezt a kifejezést használnom - elég „előkelő" csapat dolgozik a KK-ban. Fontos tényező volt emellett az is, hogy milyen minőségi szolgáltatást tudunk nyújtani betegeink számára. Büszke vagyok, hogy minőségbiztosítási rendszerünk valószínűleg legjobb az országban. Legalábbis erre következtek abból, hogy amikor az orvosi kamara a háziorvosok minőségbiztosítási rendszerének kidolgozását határozta el, akkor a minőségbiztosítási igazgatónkat kérte fel a feladatra.

A professzor ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem érzik magukat „különbnek" a debreceni vagy fővárosi kollégáiknál, de „ez egy jó alkalom volt arra, hogy örülhessünk, hogy mások is észreveszik és értékelik a munkánkat".

A 400 ágyas klinika folyamatban lévő felújítása talán még tovább javíthat a KK megítélésén, bár igaz, hogy nemcsak Pécsett, hanem az ország más pontjain is zajlanak ilyen jellegű rekonstrukciók.

- Egy, a miénkhez hasonló volumenű építkezés folyik Szegeden is, Debrecenben pedig arra lehetnek büszkék, hogy az úgynevezett Auguszta-program keretében már évekkel ezelőtt megtörtént egy több mint tízmilliárd forintos beruházás. Mivel az már a „tavalyi hó", meglehet, hogy ezt az értékelésnél például nem vették annyira figyelembe - mondta a főigazgató.

Ami a pécsi beruházást illeti, a terveknek megfelelően halad a 400 ágyas tömb felújítása, ami éppen egy mérföldkőhöz érkezett.

- A Nukleáris Medicina Intézet a napokban költözik át új helyére, ahol együtt lesz a klasszikus Radiológiai Intézettel. A déli bővítménynek nevezett, lepényre emlékeztető épületrészt nemsokára átadják, így ott folytatódhat tovább a diagnosztikai munka.

A klinikum gazdasági helyzetének stabilizálására vonatkozóan újabb intézkedési terv készült, a konszolidációnak azonban vannak fájdalmas elemei.

- Minden, az erre az évre vonatkozó eszközbeszerzést, műszerfelújítást le kellett állítanunk... A rájuk fordítható forrásokat zárolnunk kellett a további veszteségek elkerülése érdekében, ami több száz millió forintot jelent - árnyalta a képet a professzor.

Decsi Tamás szerint ahogyan évek óta, úgy a jövő évet illetően is hiányzik a klinikum költségvetéséből mintegy kétmilliárd forint.

- Országosan is zajlik egy konszolidációs lépéssorozat, mert minden kórháznak - ahogyan nekünk is - nagyon magas a kifizetetlen számlaállománya. Ez abból fakad, hogy többet gyógyítunk, mint amennyit pillanatnyilag az egészségügyi kormányzat kívánatosnak tart. Ugyanakkor a betegek igényei elől nem tudunk elzárkózni. Ez éves szinten kétmilliárd forintos finanszírozási hiányt jelent. Őszintén remélem, hogy ez jövőre kevesebb lesz, de jelenleg erre határozott ígéretünk nincs.


H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva