Vita az önálló államtudományi képzésről: tárgyalni fognak a dékánokkal

2015. június 12. péntek 21:39

Vita az önálló államtudományi képzésről: tárgyalni fognak a dékánokkal

A kormány a napokban benyújtott törvényjavaslata szerint államtudományi, közigazgatási, rendészeti, katonai képzést csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) folytathatna a jövőben, más egyetemek nem. A terv ellen a Pázmány Péter egyetemen kívül minden - köztük a pécsi - jogi kar dékánja tiltakozott.

Az NKE az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában reagált a hét dékán által jegyzett állásfoglalásra, amelyben Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter által kedden benyújtott, az NKE államtudományi felsőoktatási intézménnyé történő átalakításáról szóló javaslat visszavonását kérték. Egyebek mellett kifogásolták, hogy ezt a javaslatot sem velük, sem a Magyar Rektori Konferenciával, sem a Magyar Tudományos Akadémiával nem egyeztették. A dékánok úgy vélik, "a törvényjavaslat a képzés kizárólagosságára és az államtudományi doktori címre tekintettel is súlyosan érinti az Állam- és Jogtudományi Karok és jogászképzés jövőjét" - olvasható a dokumentumban.

Erre reagálva Patyi András, az NKE rektora és az intézmény szenátusa nyilatkozatában azt írta: a Dékáni Kollégium tévesen értelmezte a törvénymódosítás céljait és tartalmát. Különösen sajnálatosnak nevezték, hogy a dékánok álláspontjukat - a törvényjavaslat visszavonásának követelését - kiterjesztették az NKE életét több más ponton is alapvetően befolyásoló javaslat egészére, köztük kizárólag az intézmény belső működésére vonatkozó szabályokra is.

Az NKE elismeri és minden fórumon képviseli, hogy "a széles társadalomtudományi alapokra építő, doktori címmel záródó magyar jogászképzés nemcsak történelmi hagyomány, hanem fontos nemzeti érték a magyar felsőoktatásban, amely megtartása és megerősítése indokolt és szükséges" - fogalmaztak, kiemelve: "soha nem törekedtünk ennek a képzésnek a gyengítésére".

Az NKE nem az "okleveles jogász" diplomát kiadó és az ehhez szükséges jogászképzést biztosító Állam- és Jogtudományi Karok helyett kíván államtudományi képzést megalapozni, hanem ezek mellett teremti meg a közszolgálati életpályára alkalmas, az államtudományokban a legszélesebb körben jártas szakemberek képzésének lehetőségét - szögezte le az NKE vezetése. Mint kifejtették: minden képzésük és továbbképzésük, kutatásaik, tananyagaik az állam kérdéskörének jogi és a jogon túli szempontjaival foglalkoznak a katonai védelem tudományos alapjaitól a nemzetbiztonsági tevékenység szabályain át a rendészeti eszközrendszer alkalmazásán keresztül a közigazgatás döntés-előkészítés, döntéshozatal és működés minden részletéig terjedően.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tervezett államtudományi képzéssel kapcsolatban Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt közölte: ez nem azt jelenti, hogy a jogi karokon ne lehetne államtudományi képzés. A jogi karok dékánjainak tiltakozását azonban a kormány komolyan veszi, Orbán Viktor miniszterelnök ezért utasította is Trócsányi László igazságügyi minisztert és Patyi András közszolgálati egyetemi rektort a dékánokkal való tárgyalásra. A kormány nem szeretné kellemetlen helyzetbe hozni a jogászképzést - tette egyértelművé Lázár János.

MTI - Fotó: Dittrich Éva