"A mohácsi romák becsületesen élnek és tisztességgel dolgoznak Kanadában"

2012. február 17. péntek 18:06

Összességében pozitív visszajelzések érkeznek a Mohácsi Cigány Kisebbségi Önkormányzathoz a Kanadába költözött roma családoktól - számolt be hírportálunknak Kovács István, a testület elnöke. Szerinte a kivándoroltak túlnyomó többsége tisztességesen él és becsülettel dolgozik, de "aki nem követi a jogszabályokat, azt példásan meg kell büntetni". Kovács szerint jelenleg mintegy harmincöt-negyven mohácsi roma család élhet az amerikai országban.  

A mohácsi cigányság tömeges kivándorlása 1998-ban kezdődött, azóta hosszabb-rövidebb megszakításokkal gyakorlatilag folyamatosan hagyják el a várost a jobb élet reményében. Kovács István, a Mohácsi Cigány Kisebbségi Önkormányzat vezetője szerint ezen nincs mit csodálni.

- Segítettem a kijutásukat, leigazoltam például a kanadai hatóságoknak, hogy hazánkban romákat gyilkoltak meg, a mohácsi jobbikosok pedig fehér Magyarországot követelnek. Utána lehet nézni, ezek az esetek a közelmúltban mind megtörténtek - fogalmazott.

Csak pletyka, hogy cigányok fosztogatják a Szőlőhegyet?

A Mohácson elterjedt szóbeszéd szerint a külföldről visszatért cigányok fosztogatják a Szőlőhegy ingatlanjait, sőt, a belváros több házába is betörtek a napokban. Süllős István, a Mohácsi Polgárőr Egylet elnöke ugyanakkor arról számolt be érdeklődésünkre, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban nem érkezett több bejelentés bűncselekményekkel kapcsolatban, mint korábban.

A kisebbségi vezető információi szerint a mohácsi romák kinti beilleszkedése "viszonylag jól halad". Szerinte a jelenleg Kanadában élő mintegy száz-százhúsz mohácsi kilencven százaléka rendelkezik tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel. Hogy közülük hánynak van munkahellye és általában mekkora a jövedelmük, nem tudta megmondani. Mindenesetre a kanadai szociális rendszer bőkezűen osztogatja a támogatásokat: egy háromgyermekes család ugyanis általában ezerkilencszáz-kétezer kanadai dollár juttatást kap, ez körülbelül 450 ezer forintot jelent.

A kitelepültek egy részével folyamatos kapcsolatban áll az önkormányzat, tőlük általában pozitív jelzéseket kapnak az életkörülményekkel kapcsolatban. Azt viszont Kovács István sem tagadja, vannak problémák.

- Akik nem tartják be a jogszabályokat, azokat szigorúan meg kell büntetni. A kivándorolt romák döntő többsége viszont tisztességesen él és becsületesen dolgozik.

A cigány önkormányzat elnöke egyelőre nem tudja megmondani, hogy a közeljövőben újabb családok veszik-e célba Kanadát.

- Hogy a már kint élőket követik-e újabbak, sokban függ a családok anyagi helyzetétől. Szerencsére egyre több foglalkoztatási és oktatási program indul be Magyarországon, bízom abban, hogy ezek segítségével itthon lehet tartani a romákat és persze a nem romákat is.

Képünk illusztráció.

Palotás P. - MTI-fotó