CrossFitre váltott, de abban is király az egykori kézilabdázó, a pécsi Rétházi Csilla

2016. augusztus 08. hétfő 16:51

CrossFitre váltott, de abban is király az egykori kézilabdázó, a pécsi Rétházi Csilla

A mohácsi kézilabdacsapat egykori kapitánya, a Pécsett élő Rétházi Csilla néhány éve ugrott fejest egy nagyon összetett és kőkemény sportágba, a CrossFitbe. Azóta a hazai és nemzetközi megmérettetéseken is sikeresen veszi az akadályokat. Ma már Magyarország elit versenyzői közé tartozik.

2013 márciusában, 32 évesen ismerkedett meg a hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, de mondhatni még kevésbé elterjedt sportággal, a CrossFittel. Egy hónappal később, áprilisban részt vett egy házi versenyen. Ekkor döntötte el, hogy komolyabban szeretne foglalkozni ezzel a sporttal.

- A CrossFit nálam szerelem volt első látásra, ha fogalmazhatok így - kezdte Rétházi Csilla. - Indultam egy háziversenyen, ami pont elég volt ahhoz, hogy még inkább kedvet kapjak magához a sporthoz is, és a versenyzéshez is - mondta.

A 2013-as évet gyakorlatilag végig versenyezte open, vagyis nyílt kategóriában, azonban nem elégedett meg ezzel a szinttel. Októberben döntött úgy, látva az Rx, azaz profi versenyzőket, hogy a következő évben ő is ebben a kategóriában indul. Ennek megfelelően 2014. júliusa óta már profiként bizonyít.

Rétházi Csilla számára egyébként mindig fontos szerepet töltött be a sport, mint mondta nem tudja elképzelni nélküle az életét. Gyerekként kézilabdázott és atletizált, majd egy nagyobb kihagyás után újra labdát ragadott.

- Húszévesen kezdtem el újra kézilabdázni, tíz éven át játszottam, voltam csapatkapitány, végül az NB1/B-ben fejeztem be a pályafutásomat. Imádtam, de „kiöregedtem" - mondta. - Ezt követően továbbra is mozogtam, jártam futni, TRX-eztem, aztán megismerkedtem a CrossFittel - tett hozzá.

Mi az a CrossFit?

Egy Amerikából származó fitness rendszer, amelyet Greg Glassman és Lauren Jenai hozott létre 2000-ben. A CrossFit filozófia és egyben versenysport, amely főként olimpiai súlyemelésből, poilometrikus -, erőemelő - és gimnasztikai gyakorlatokból áll, így a legkomplexebb és legmegterhelőbb mozgásformák csoportjába sorolható.
Ebben az edzéstípusban rendkívül változatos gyakorlatokat és funkcionális mozgásokat kell végezni. Célja, hogy kihívást jelentsen a sportolóknak a futástól kezdve a súlyemelésig. Igen komplex gyakorlatokból áll, amelyeknek lényege, hogy az egész testet egyszerre megdolgoztatja, a lábujjaktól a nyakig.

Viszonylag későn kezdett bele egy számára teljesen új, ráadásul nagyon nehéz és összetett sportágba, de úgy véli, ez nem kor kérdése. Sikeresen veszi az akadályokat és gyűjti az eredményeket, ma már Magyarország elit versenyzői közé tartozik.

- Nem volt könnyű dolgom, hiszen 32 évesen kezdtem, és 20-25 évesekkel versenyeztem, más a testünk, másképpen fejlődünk, és másképpen regenerálódunk. Viszont arra nagyon jó volt, hogy rutint szerezzek és motiváljanak a "fiatalok". Idén azonban eljött végre, amire vágytam, és 35+ kategóriában, a saját korosztályomban versenyezhetek - tette hozzá.

Az étkezés is fontos számára, nem csak az egészsége miatt figyel oda arra, hogy mikor és mit eszik, hiszen sportolóként nem mindegy, hány kilogramm, milyen erőben van, és hogyan tud edzeni. Mint mondta, sok mindent próbált, de neki a paleo táplálkozás vált be, kerüli a gabonaféléket, a cukrot és a tejtermékeket.

A CrossFittel kapcsolatban megjegyezte, hogy nem lehet kiragadni egy elemet, mivel ez egy nagyon összetett sportág, mindenben jónak kell lennie a versenyzőknek és ez a legnehezebb, nem elég, ha valaki csak erős, vagy csak gyors, esetleg csak ügyes.

Rétházi Csilla kézilabdásként

Kézilabdázó pályafutását általános iskolásként kezdte, azonban a gimnáziumi és főiskolai évei alatt nem volt lehetősége folytatni. Húszéves volt, mikor régi csapattársaival hobbi szinten újrakezdték. Néhány évvel később elindultak a megyei bajnokságban, majd számos edzőmeccset követően Mohácsra hívták játszani az NB II-be, ahonnan rövid időn belül az NBI/B-be került a csapat, ahol megnyerték a bajnokságot. A mintegy tízéves pályafutása alatt irányító poszton játszott és a védekezésben volt komoly szerepe, emellett csapatkapitány volt mindegyik csapatában.

 

- Nekem most talán az állóképességem fejlesztése a legnehezebb, pont az, ami a legjobb volt, amikor ezt az egészet elkezdtem. A sors fintora, hogy akkor gyenge voltam, de nagyon gyors és jó állóképességű, most erősebb vagyok ugyan, viszont hamar "elfáradok", és itt jön a szépsége és a nehézsége ennek a sportnak, hogy egyszerre legyen meg mind a kettő a siker érdekében - mondta.

Azonban nem csak az edzéseken és a versenyeken kell helytállnia, hanem a munkahelyén is.

- Családi vállalkozásban dolgozom, ez azt jelenti, hogy nincs kötött munkaidőm, ami a sport mellett megkönnyíti az életemet, gyakorlatilag akkor edzek, amikor akarok, de így sem egyszerű összeegyeztetni a kettőt. Vannak időszakok, amikor sokat utazom, ilyenkor stresszesebb is vagyok, és ez sajnos nem minden esetben hat pozitívan rám - magyarázta.

Májusban, Pécsett rendezték meg a Masters Európa Bajnokságot, ahol már az új korosztályban mutatkozott be Rétházi Csilla, egy nagyon előkelő összetett hatodik helyezéssel, viszont a magyar nők között első lett.

Kiemelte még az olaszországi Pugliában rendezett egyéni masters versenyt, ahol a dobogó második fokára állhatott fel, és ami a nem szokványos feladatok miatt lett az egyik kedvence. - Rengeteg újdonság volt itt. Nagyon tetszett például az a feladat, amit egy hatalmas kőgolyóval hajtottunk végre, de a tengerben is úsztunk, sőt egy falat is át kellett ugranunk - mesélte. - Úgy gondolom, hogy egy versenyző számára nagyon fontos, hogy élvezze, amit csinál - tette hozzá.

Jövőbeni céljait tekintve egyelőre szűkszavúan fogalmazott. - Még csak ismerkedem a 35+ kategóriával, de azt tudom, hogy szeretnék külföldi versenyeken részt venni és jó helyezéseket elérni, és természetesen a jövő évi Eb-n dobogóra állni - zárta gondolatait.

 

Csepregi Veronika - Fotó: Dittrich Éva