Modern sugárterápiás berendezés üzemelhet Pécsett, megérkezett a lineáris gyorsító
2015. október 02. péntek 09:33
Megérkezett a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központ Onkoterápiás Intézetének legújabb sugárterápiás eszköze, s már elkezdték az összeszerelését. A modern lineáris gyorsító egy elöregedett berendezést vált ki, stabilabbá és megbízhatóbbá téve a betegellátást.
Több mint 17 éven át gyógyította Pécs és a régió daganatos betegeit az a lineáris gyorsító, amely a maga korában nagyon korszerű eszköz volt, de eljárt felette az idő, így rövidesen átadja a helyét annak a jóval modernebb berendezésnek, amelynek összeszerelését a napokban kezdték meg a szakemberek.
- A lineáris gyorsító a rákgyógyításban leggyakrabban alkalmazott sugárterápiás eszköz, amellyel számos daganattípust lehet hatékonyan és eredményesen gyógyítani. Folyamatosan sugárzó izotóp helyett egy ún. elektronágyúval működik, amely csak elektromos áram felhasználásával bocsát ki elektronokat. A berendezés ezeknek a részecskéknek az energiáját megnöveli - tulajdonképpen felgyorsítja őket - majd a nagy energiájú sugárnyalábot fókuszálja a tumorra.
- Ennek pontos helyét előzőleg a kezelőorvos gondosan meghatározta, hogy a sugár roncsoló hatása lehetőleg csak a rákos sejteket érje. A most érkezett gép tehát az elődjéhez hasonló funkciókkal bír, de sokkal modernebb, ezért garanciát jelent a folyamatos és biztonságos betegellátásra. A sugárterápiára járó betegek a változásból alig fognak valamit észrevenni, egyedül az építkezéssel járó kellemetlenségeket szükséges elviselni. A
gépcsere nem befolyásolja a már megtervezett kezelések menetrendjét - mutatta be az új berendezést Dr. Mangel László, a PTE Klinikai Központ Onkoterápiás Intézetének igazgatója.
Az összeszerelés és a beüzemelés több lépcsőből áll. Nagyjából egy hétig tart a berendezés rögzítése, a fődarabok összeszerelése, majd a kisebb részegységek hozzáépítése, s a gyorsító működéséhez szükséges elektromos és adatkábelek elhelyezése. A következő lépésben az eszközt szállító cég telepítő mérnöke végzi el a szükséges beállításokat. A folyamatot lezáró átadási tesztre nagyjából egy hónap múlva kerülhet sor. Ezután az egyetem fizikusai veszik át a gépet, akik méréseket végeznek, és a kapott adatokkal beállítják a gyorsító tervező rendszerét, amely a későbbi kezelések alapját jelenti.
Mangel doktor hozzátette, a most cserére kerülő gyorsító csak egy része az intézet sugárterápiás palettájának. Emellett ugyanis még egy ún. brachyterápiás készülék, egy TeleCobalt besugárzó, valamint egy négy éve már működő, speciális, rendkívül nagy precizitású besugárzásra képes, többek között agytumorok kezelésére is alkalmas, gamma-kés funkciókkal is bíró berendezés szolgálja a régió betegeinek gyógyulását.
A projekt teljes költségvetése kétmilliárd forint.
Forrás: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Új hidat is építenek a Dráván az...
- Hihetetlen, hány fok lesz kedden...
- Fekete hónap volt a baranyai...
- Baranyába is érkeznek az új...
- Megvan a döntés, elkészülhetnek az...
- Mohácsi vendéglátóhelyeket keresnek...
- Vízkereszt napján még egyszer...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Tavaszias idővel indul a hét, aztán...
- Több mint félszáz határsértő ellen...