Őri László: Pécs már a török korban példát adott a békés egymás mellett élésből
2017. október 31. kedd 18:04

A pécsi közgyűlés következő ülésén a tervek szerint külön napirendi pont keretében emlékeznek meg a reformáció 500 éves jubileumáról, jelentette be kedden Őri László alpolgármester. A reformáció Pécs és Baranya történelmében is meghatározó szerepet játszott.
Ma 500 éve annak, hogy Luther Márton Wittenbergben kiszegezte híres 95 pontját a vártemplom kapujára, a hagyomány szerint 1517. október 31-én ezzel a lépéssel indult el a reformáció.
Őri László, Pécs alpolgármestere kedden a Szabadság úti református gyülekezet Kálvin termében tartott megemlékezésen hangsúlyozta, Luther nem forradalmat, egyházszakadást akart, azonban lépése mégis alapjaiban változtatta meg Európa akkori szellemi-társadalmi struktúráját.
Őri László kiemelte, a nemzeti kultúrák a nemzeti nyelvű bibliafordításoknak, a nemzeti nyelvű liturgiák bevezetésének köszönhetően fejlődésnek indultak, és olyan sajátos protestáns szellemiséget hoztak létre, amely a modernkori történelmünk megszületését, magyarságunk megmaradását segítette elő.
Baranya a mohácsi csata, majd Budavár elfoglalását követően, ahogy Magyarország középső része, török uralom alá került. Sokan menekültek el az idegen elnyomás elől: elsősorban a birtokosok, illetve a papság. A keresztyén templomokat az iszlám hitű törökök felgyújtották, kifosztották. Az otthonaikhoz ragaszkodó emberek templomok és papok nélkül maradtak.
Mint azt a megyeszékhely alpolgármestere hangsúlyozta, a három részre szakadt Magyarországon, amely a kilátástalanságba, a reménytelenségbe, a sötétségbe süllyedt, a reformáció jelzőtüzei lobbantak fel. Ez különösen igaz Baranyára, hiszen Sztárai Mihály 120 protestáns gyülekezetet alapított térségünkben, ez a tény pedig kellő alapot nyújt ahhoz, hogy megállapíthassuk, Baranya is a magyar reformáció egyik bölcsője.
Őri László alpolgármester azt is elmondta: miközben Európában vallási üldöztetések, harcok dúltak, addig Pécs már a török korban példát adott a békés egymás mellett élésből, a befogadásból, hiszen a tettyei Mindenszentek-templomát közösen használták katolikusok, reformátusok, unitáriusok.
Az alpolgármester kiemelte, hogy a modern korban is erős volt a reformáció hatása Pécsett, elég csak arra gondolni, hogy az 1930-as évektől református leányiskola működött Pécsett, 1992-ben pedig megkezdődött a Pécsi Református Kollégium újjászervezése. Ez az iskolaközpont mára óvodával, általános iskolával és gimnáziummal is várja a diákokat, számos tagintézménye van, a közelmúltban egy 1,3 milliárd forintos új iskolafejlesztés alapkövét tehették le. Őri László felidézte, hogy az Értékes Pécs programban, amely a történelmi felekezetek kincseit mutatja be, a református értékek bemutatására is mód nyílt.
Őri László, Pécs alpolgármestere a keddi megemlékezésen hozzátette: a reformáció révén az istenszolgálat összefonódott a nemzetszolgálattal, ez olyan üzenet, amely a mai napig meghatározó. Az alpolgármester egyben bejelentette: a következő pécsi közgyűlési ülésen javaslatot nyújtanak be, hogy külön napirendi pont keretében emlékezzenek meg a reformáció 500 éves jubileumáról.
Forrás: Pécs önkormányzata
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Eltűnt egy 16 éves leány Pécsről -...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Szombaton helyezik végső nyugalomra...
- Híd- és útépítés Mohácson: megnéztük,...
- Lesodródott az útról és árokba borult...
- Telefonnal leselkedett kolléganőire a...
- Szerdán ismét felhők érkeznek,...
- Elhunyt a pécsi edzőfejedelem, Garami...
- Baranyában is támadnak a kullancsok -...