Több pénzt költenek jövőre a városi médiára

2007. december 05. szerda 21:01

Több pénzt költenek jövőre a városi médiára
Januártól új főszerkesztő irányítja a városi tulajdonú Pécsi Híreket (volt Pécsi Extrát). A városvezetés szeretné, ha az újság a jövőben hetente kétszer jelenne meg - ez nyilvánvalóan pluszköltségeket jelent a roskadozó költségvetésű Pécs számára. A döntés előtt újra felmerül a kérdés: megéri-e saját médiahálózatot fenntartania a városnak?

A nyilvánosság ugyanis az ellenzéki vélemények szerint is rendkívül költségesnek számít Pécsett. Az önkormányzat százszázalékos tulajdonában lévő Pécs TV Kommunikációs Kft. és a Pécsi Hírek Lap és Könyvkiadó Kft. úgy is majd' száznegyven milliójába került a városnak idén, hogy jelentősen csökkentették a számukra elkülönített keretet.

Közben mindkét médium vezetője kevesli a támogatás mértékét: indokaik szerint ilyen keretek között nemhogy fejlesztésre nincs forrásuk, de a puszta működésük is nehezen finanszírozható. Keresnyei János, a Pécs TV Kft. igazgatója például egy nyár végén keltezett levélben kért húsz- plusz tízmillió forintos működési és fejlesztési célú támogatást az önkormányzattól, amelyből végül összesen húsz lett. Éberling László, a Pécsi Hírek ügyvezetője pedig szintén négymillió forintot igényelt, mert nem lehetett tovább csökkenteni a lap előállításának költségeit, a hirdetések pedig már a terjedelem felét elvitték.

„Azt még nem tudni, hogy jövőre mekkora forrásokkal számolhatnak a városi médiumok, tekintve hogy a költségvetés jelenleg is kidolgozás alatt áll" - mondja Tóth Bertalan, gazdasági ügyekért felelős alpolgármester. A tisztségviselő hozzátette: „folyamatos tárgyalások folynak a felek között, s a beszámolók, valamint az üzleti tervek alapján várhatóan januárban határozzák majd meg a támogatások mértékét". Annyi azonban bizonyos, hogy a növekvő költségek, az infláció és egyéb tényezők miatt több pénzre lesz szükségük a cégeknek, a kérdés csak az, miként viszonyul majd mindehhez a város.

Ellenzéki vélemények szerint ugyanis már így is túl nagy kiadást jelent a Pécsnek ezen társaságok fenntartása, így vagy közös működtetés alá kellene vonni a két céget, vagy a piaci bevételek növelésére kellene késztetni őket. Az Fidesz-KDNP frakció szerint ugyanakkor nem ez a legnagyobb baj a helyi médiumokkal: egy őszi közgyűlésen például parázs vita alakult ki a városvezető frakció és az ellenzék között, melyben utóbbiak a kormányzó erők a városi tévében való megjelenésének túlsúlyát feszegették.

Nagy Csaba, pénzügyi bizottsági elnök a Pécsi Újság.hu megkeresésekor emlékeztetett rá: „amikor a város - még Toller László idején - jó pénzért megvette az akkori Pécsi Extrát, a vezetők egyik fő érve volt, hogy egy-két éven belül önfenntartó lesz az újság, ám ez azóta sem valósult meg". Mint mondta, a fogadóóráin maga sem tud magyarázatot adni a választók kérdésére, hogy miből jut 140 millió forint kommunikációra az önkormányzatnak, ha az intézmények felújítására szinte egy fillér sem? Nagy Csaba szerint az is tarthatatlan állapot, hogy a város tulajdonában lévő orgánumok túlzott megjelenési lehetőséget adnak a városvezető koalíció politikusainak, miközben az ellenzéket visszaszorítják.

Érdekesség, hogy a Pécsnél nagyobb lélekszámmal rendelkező, ráadásul gazdagabb Debrecen önkormányzata - legalábbis direktben - nem tulajdonol médiumokat. Fauszt Zoltán, a cívis város aljegyzője telefonon tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t. Mint elmondta, náluk csak konkrét megjelenésekért, terjedelemért vagy műsoridőért cserébe fizetnek a városi vagyonkezelő égisze alatt működő lapkiadó és televíziós társaságoknak. Fauszt 70 és 80 millió forint közé teszi mindezen megjelenések önkormányzatot terhelő éves költségeit, s „ezen felül nem adnak támogatást sem a városi hetilapnak, sem a helyi televíziónak".

Korb Zoltán