Női Euroliga: MiZo és/vagy Szeged?

2009. április 20. hétfő 21:58

Női Euroliga: MiZo és/vagy Szeged?
Az utóbbi másfél évtized legnagyobb pofonját kapta múlt pénteken, a női kosárlabda-bajnoki elődöntő harmadik meccsén a MiZo-Pécs 2010 a Szegedtől. A 12 pontos vereség szakmailag persze „könnyen" megmagyarázható, ám mára kezd körvonalazódni egy olyan lehetséges következménye is, amelyre aztán végképp senki sem gondolt. A mai (fontos az időhatározó!) állapot szerint ugyanis a pécsiek búcsút inthetnek a jövő évi Euroliga-szereplésnek is.

„Rózsa Gábor ügyvezető telefonon már egyeztetett az illetékesekkel..., és a nemzetközi szövetségnél megerősítették, hogy a MiZo-Pécs 2010-zel képzelik el az Euroligát jövőre" - áll a klub hivatalos honlapján. „A döntőbe jutással a Szeviép megszerezte az Euroliga-indulás jogát is..." - büszkélkedik a szegediek portálja.

Akkor most hogy is van ez? A két, egymásnak lényegileg ellentmondó mondat is jelzi, a helyzet nem is annyira egyértelmű, mint ahogy azt egy komoly sportág szakszerű versenykiírása alapján elvárhatnánk. (A sportág komolyságáról most ne elmélkedjünk - elég egy röpke utalás az elmúlt esztendők szövetségbeli marakodásaira, fejhullásaira, perlekedéseire, vagy az idei bajnokságot felvezető bírósztrájkra...)

Ketten az idénre befejezték - négyen már most aláírtak

Azt már a szegedi elődöntő-visszavágó előtt tudni lehetett, hogy Kelly Mazzante erre az idényre befejezte szereplését (szemsérülése ugyan gyógyul, desportolni még egy darabig szigorúan tilos vele).
A harmadik, pécsi meccsen viszont súlyos sérülést szenvedett Iványi Dalma is, aki Zserzserunova durva térdese után, rendkívüli akaraterővel még végigharcolta a meccset, ám a hétvégét már a Honvéd-kórházban töltötte.
A csapatkapitány combján a rúgás helyén roppant bevérzés keletkezett, a duzzanattól a combja hét centivel megdagadt. A baleset másnapján még egy műtét szükségessége is komolyan szóba került, szerencsére azonban a vérömleny magától is olyan ütemben kezdett felszívódni, hogy ettől végül eltekinthettek.
Iványi hétfőn elhagyhatta a kórházat, és a körülményekhez képest jól van, kosárlabdázásról viszont természetesen szó sem lehet a Győr elleni bronzmeccseken.

Az első összecsapást 22-én, szerdán 18 órakor Pécsett, a másodikat 25-én, szombaton Győrben rendezik. Az esetleges harmadikat pedig 30-ára, jövő csütörtökre tervezik.)

Ott lesz viszont a zárókörben négy olyan kosaras, aki az elvesztett elődöntő nyilván hatalmas csalódottsága ellenére máris elkötelezte magát a pécsi folytatásra.
A saját nevelésű Raksányi Krisztinával és Sarok Nikolettel további 3-3, az idei évtől Pécsett játszó Ruják Nórával további 4, míg a jelenleg második idényét Pécsett töltő Somogyi Andreával további 2 évre szerződést hosszabbított a MiZo.

A világos és félreérthetetlen versenykiírásról pedig csak annyit, hogy annak (az alábbiakban idézett) 16§ 2. és 3. pontja valóban tartalmaz a nemzetközi kupaszereplésre való utalást. Az eleje még rendben: „16§ 2. A Magyar Bajnok megkapja az MKOSZ tiszteletdíját és a FIBA által kiírt nemzetközi kupában való nevezési lehetőséget."

Ám a folytatás - értelmezésünk szerint - tipikus gumiszabály.

Idézzük, betű szerint:
„16.3 A FIBA által kiírt egyéb nemzetközi kupákban a sportszervezetek bajnoki sorrend szerint kapnak nevezési lehetőséget, tekintettel a magyar sportszervezetek indulási lehetőségeire és az esetleges nem indulásokra.
16.3.1 Az indulási engedélyt az MKOSZ Elnöksége jogosult megadni, miután megvizsgálta a sportszervezet gazdasági alkalmasságát. Azonos indulási jogosultság elbírálása is az MKOSZ hatáskörében történik."

Ha először nyelvi szempontból nézzük, ott az a bizonyos fura „egyéb" szócska, ami ugye (ha az előző pont az Euroligára vonatkozott, ami szintén nincs tételesen nevesítve...), nem jelenthet más, mint, hogy a 2., 3., stb. helyezettek nem itt, hanem valami egyéb, azaz másik kupában indulhatnak a bajnoki sorrend szerint.

Ám vizsgáljuk tovább, immár tartalmilag, sőt, vegyük úgy, hogy az „egyéb" szócska ott sincs... Miután ugyanis a 16.3. pont megmondja, ki indulhat, a 16.3.1-ben rögtön ott a „ha..." Hiszen az elnökség ebben az előző mondat mellett/ellenére feketén-fehéren fenntartja magának az engedély kiadásának jogát, amelyet ráadásul egy gazdasági vizsgálat eredményéhez köt.

A szabálykönyv kivesézése után a Pécsi Újság.hu megkereste azt a sportvezetőt, aki a kérdésben pillanatnyilag az ország legilletékesebb szaktekintélyének számít. Bodrogváry Iván ugyanis egyrészt a hazai szövetség (MKOSZ) női tagozatának, egyben az európai szövetség (FIBA) női bizottságának elnöke is. Ő az említett paragrafusok értelmezésében nem lát hozzánk hasonló anomáliákat:

- A versenykiírás egyértelmű, az Euroliga-indulásról a bajnoki sorrend dönt... - ítél rögtön bevezető mondatában a sportdiplomata.

- Bocsánat, hogy közbevágunk, szóval akkor ön szerint megkérdőjelezhetetlen, hogy a jelen állás szerint a szövetség a Sopront és a Szegedet nevezi majd a következő nemzetközi sorozatba?

- Igen, nem is tehetne másként. Ám nagyon fontos kitétel, hogy mindezt elsősorban akkor, ha ők mindketten vállalják is a szereplést, másrészt meggyőződött róla, hogy az érintettek ennek meg tudják teremteni az anyagi feltételeit. Mindemellett pedig ebben a pillanatban azért korai a kérdést „perre vinni", mert nagyon bízunk egy további lehetőségben is. Jelesül abban, hogy a már meg is kezdett intenzív lobbitevékenységünk eredményeként jövőre nem kettő, hanem három együttes léphet ki a nemzetközi porondra. Ám a kérdés június előtt aligha dőlhet el véglegesen.

(A hármas magyar indulásra egyébként éppen öt esztendeje volt már példa, akkor a MiZo - Sopron duóhoz a kupagyőztes Szolnok csatlakozhatott. - A szerk.)

Bodrogváry Iván reményeit megalapozhatja, hogy a FIBA információnk szerint már elkötelezte magát, hogy jövőre megszünteti azt a gyakorlatot, amely szerint a franciák és az oroszok négy-négy gárdát delegálhatnak az Euroligába - két hely tehát máris „felszabadult".

Rózsa Gábor, a MiZo ügyvezetője gyakorlatilag hasonlóképpen értelmezi a paragrafusokat, mint Bodrogváry Iván, vagyis lassan kezd beletörődni abba, hogy ha két magyar indulhat, és ezt a Sopron és a Szeged is vállalja, akkor saját csapatának jövőre marad a hazai pálya.

Ám ő az elnöknél is hangsúlyosabban bízik az alternatív megoldásban, vagyis abban, hogy a MiZo, amely egyike az Euroliga megalapítása óta résztvevőknek, kétszeres bronzérmes, az idén a nyolcaddöntőig jutott, ráadásul közönsége is Európa-hírű szerelmese a játéknak, harmadikként mégiscsak ott lehet majd a kontinens elitjében.


Képünkön: A soroni Magyar Kupa-döntőn még bizakodó volt a pécsi szurkolók hangulata

Sz. Zs. - Fotó: mizopecsbasketball.hu/Rébay Viktor