Szabadidős vagy versenysport? Aki nem egyesülethez tartozik, kiszorul a pécsi létesítményekből?

2014. március 12. szerda 07:06

Szabadidős vagy versenysport? Aki nem egyesülethez tartozik, kiszorul a pécsi létesítményekből?

Nincs arra nézve kötelezettsége a városi fenntartású egyesületeknek, illetve a szintén önkormányzati kézben lévő komplexumoknak, hogy használati lehetőséget biztosítsanak a klubokhoz nem tartozó sportolóknak. Ennek ellenére a Moór Eszter bizottsági elnök amondó, ők minden lehetőséget megadnak a szabadidős sportoknak is - panaszok azonban így is akadnak.

Nemrég a Népjóléti és Sport Bizottság is tárgyalta azt a problémát, amely szerint a  sportegyesületek edzései és mérkőzései gyakorlatilag kiszorítják a mozogni vágyókat a városi sportlétesítményekből. A panaszok többsége arról szól, hogy bár a klubokhoz nem tartozók fizetnének a használatért, ám gyakran így sem kapnak lehetőséget sportolásra.

- A pécsi önkormányzatnak alapvetően nincs kötelezettsége arra nézve, hogy a városi komplexumokat bizonyos időszakokban az egyesületben nem sportoló pécsiek rendelkezésére bocsájtsa - vágott bele Moór Eszter, az illetékes bizottság elnöke. Leszögezte, ennek ellenére a sportszervezetekkel való együttműködés, valamint a Pécsi Sport Nonprofit (PSN) Zrt.-hez tartozó létesítmények beosztásakor szem előtt tartják, hogy minél több olyan programot szervezzenek, „amelyek során a lakossági célokra is igénybe vehetők legyenek a létesítmények".

Azzal kapcsolatban azonban, hogy a szabadidős sport részére a nyitva tartási időszak mekkora részében jut szerep a létesítményekben, nem kaptunk tájékoztatást.
A politikus kérdésünkre azt mondta, van rá lehetőség, hogy a komplexumokat akár ingyenesen is használhassák a pécsiek, elsősorban a gyerekek.

- Az önkormányzati sportlétesítményekben a városban működő köznevelési intézményeknek kedvezményes, illetve több esetben térítésmentes használati lehetőséget biztosítunk az iskolai testnevelés lebonyolítására - fogalmazott.

Moór Eszter azt mondta, az érintett létesítmények, azaz a sportcsarnokok, a Hullám Fürdő, valamint a lőtér teljes kihasználtsággal működnek.

Hogy jelentene-e bevételkiesést (vagy akár növekedést is hozhatna az önkormányzatnak), ha az egyesületek helyett több időt tölthetnének a „civilek" a létesítményekben, a bizottság vezetője nem tudta megmondani, ezzel kapcsolatban ugyanis nem készültek számítások.

Annyi azonban bizonyos, a sportkomplexumok időbeosztásában a közeljövőben nem várható változás.

Képünk illusztráció. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva