Másfél magyar női aranyat hozott a pécsi egyetemi birkózó-vb

2014. július 11. péntek 16:35

Másfél magyar női aranyat hozott a pécsi egyetemi birkózó-vb

Barka Emese (59 kg, Semmelweis Egyetem) végre bearanyozta a 11. Egyetemi Birkózó Világbajnokságot, és ugyancsak szívet melengető, hogy a női versenynap egy további „fél" győzelmet is hozott az édesanyja révén félig magyar, kanadai színekben induló Dorothy Erzsébet Yeats jóvoltából.

Hat súlycsoport, 69 birkózó, kizárólag hölgyek, így festett a pécsi egyetemi vb harmadik teljes versenynapja - ám senki se gondolja, hogy angolkisasszonyos udvariaskodás folyt a szőnyegen: ha az erő nem is feltétlenül, a harciasság és a küzdőszellem, a taktika igenis „férfias" összecsapásokat hozott ezúttal is.

Hazai szempontból nem indult túl jól a nap, hiszen a tábláról épphogy lecsúszó, így egyedüli magyarként selejtezni kényszerülő, legelsőként szőnyegre lépő Sleisz Gabriella (Szent István Egyetem) szoros mérkőzésen, de kikapott a japán Uehara Harunától a 63 kilóban. A japán aztán előbb a négy közé jutásért legyőzte a mongol Oyuntuya Otgonbatot, ám az elődöntőben kikapott a kanadai Danielle Lappage-tól, így végül a több sérülésből nemrég felépülő, így nem százszázalékos állapotban birkózó Sleisz Gabi kiesett.

Jäger Szimonetta (60 kg, Semmelweis Egyetem) súlycsoportja alsó ágára sorsolt, ahol a négy közé jutásért ugyancsak egy japán birkózóval, Hajami Nacumival került szembe. Az ázsiai már 8-0-ra vezetett, ám végül mégsem kellett a pontokat számolni, hiszen egy ellenfélként is elismerésre méltó mozdulattal két vállra fektette a közelmúltban eggyel magasabb súlycsoportra váltó Jägert, azaz tussal győzött. Sokáig ő sem örülhetett azonban, mert a folytatásban az orosz Maria Liulkova legyőzte, ezzel megpecsételve az övén kívül a dorogi Jäger sorsát is.

A két kiesés után már csak az utolsó magyar fellépőben, a világ- és Európa-bajnoki, illetve Universiade-bronzával az egyik legjobb hazai birkózónak számító Barka Emesében bízhatott a hazai publikum. Aki aztán a várakozásnak megfelelve gyors technikai tussal lépett túl a nem mellesleg ugyancsak Eb-bronzérmes ukrán Tetyana Lavrencsukon, majd az amerikai Jacarra Winchestert is pillanatok alatt a szőnyegbe döngölte (tus 9-0-nál). A döntőt az orosz Okszana Nagornihhal birkózta, és korábbi két fellépéséhez hasonlóan imponáló magabiztossággal, 13-2-re diadalmaskodott, ezzel megnyerte Magyarország első pécsi egyetemi világbajnoki aranyérmét.

„Az az igazság, hogy a bronzok után jólesett végre aranyérmet nyernem. A könyököm már teljesen meggyógyult a novemberi sérülés óta. Edzőmmel, Dilettával nagyon sokat dolgoztunk, hogy minden rendben legyen. Erősebb vagyok, mint valaha (Emese mosolya ezt megerősítette, mert szemmel láthatóan lelkileg is nagyon erős volt Pécsett). Ezzel a sikerrel tényleg helyreállt a világ, és már a Német Nagydíjon is tudtam győzni, ami szintén jó jel volt. Folytatom a felkészülést a világbajnokságra, szép terveim vannak Taskenttel kapcsolatban"- foglalta össze a siker titkát, illetve további terveit az újdonsült győztes.

Nagy Lajos, a válogatott épp a napokban mesteredzői címmel jutalmazott női szakágvezetője természetesen először Barka Emese teljesítményét méltatta:

„Hál' istennek érvényesült a papírforma, Emese nyert, és akárhogy nézzük, ez nagyon jót tesz az önbizalmának, lelkileg nagy lökést adhat neki. Mindenképpen elhiszi, hogy győzni is tud, aranyérmet is tud szerezni. Remélhetőleg egy ennél jóval erősebb mezőnyben is érvényesítheti a tudását, nagyon örülök a győzelmének, gratulálok neki szeretettel, kíváncsian várom a világbajnoki szereplését. Jäger Szimonettának nem volt sok esélye, Sleisz Gabin a mérkőzéshiány látszott, sokat küszködött különféle sérülésekkel, de így sem sok hiányzott ahhoz, hogy éremért birkózhasson."

Az 53, 69 és 75 kilóban nem indult magyar birkózó, ám a 69-esek mezőnye mégis plusz figyelmet érdemelt. A kanadai Dorothy Erzsébet Yeats ugyanis magyar édesanyja révén félig mégiscsak hazánk lányának tekinthető, ráadásul a japán Hashimoto, az orosz Sazheeva, majd a fináléban az amerikai Mensah fölött diadalmaskodva ugyancsak aranyéremmel térhet haza.

Ahogy az eredményhirdetés után hibátlan magyarsággal megjegyezte, egyrészt nagyon örül, hogy a taskenti vb-re történő fontos felkészülési állomásnak tekintett pécsi versenyen nyerni tudott. Ugyanakkor a rendezvényről, Pécsről, illetve Magyarországról - ahol eddig csak rokonlátogatóban járt - is nagyon kedvezően nyilatkozott, mint mondta, sok hasonló nemzetközi viadalon megfordult, de a pécsi szinte minden szempontból a legszínvonalasabbak közé tartozik.

Csütörtökön e hat súlycsoporttal a hölgyek versenye is véget ért; a csapatok pontversenyét Kanada nyerte, megelőzve Oroszországot és az Egyesült Államokat.

Pénteken a csütörtöki mérlegeléssel már „melegítő" kötöttfogású mezőny veszi birtokba a Lauber Dezső Sportcsarnokot: ezen a napon az 59, 71, 80 és 98 kilósok lépnek színre. Külön figyelmet magyar részről az alsó két súlycsoport érdemel: 59 kilóban a Pécsi Tudományegyetem, egyben a Szigetvári Húsos BHC klubszíneit képviselő „hazai" birkózó, Németh Zsolt lép szőnyegre. Mivel ő szabadfogású birkózó, csak a csapatérdek követelte meg az alkalmi szakágváltást, vérmes reményeket ő maga sem fűz saját szerepléséhez. Több bizakodással, mi több érmes, hogy ne kiabáljuk el, aranyérmes reményekkel tekinthet a 71 kilósok küzdelmei elé a hazai birkózósport jelenlegi élversenyzője, az immár háromszoros Európa-bajnok, 66 kilós londoni ezüstérmes Lőrincz Tamás, aki ugyan szintén a taskenti vb-re hangolja a formaidőzítést, ám Struhács György szakágvezető így, „edzésből" is a legjobbakat várja a Semmelweis Egyetemen tanuló, kiváló sportembertől.

Forrás: PTE