A pécsi bányamanóknak nem kell magyarázni, mit jelent a jó szerencsét köszönés
2017. január 21. szombat 08:06

Nem felejtik a bányászathoz köthető szokásokat a keleti városrészben. Több iskolában is bányamanók viszik tovább a hagyományokat: kulturális eseményeken vesznek részt, emlékhelyeket tartanak rendben és őrzik nagyapáik, dédapáik emlékét. Egyre több fiatal bújik a bányamanók egyenruhájába.
Pécs évtizedeken keresztül az ország egyik legnagyobb bányavárosa volt, ezreknek adott megélhetést a szén és az uránérc kitermelése. A rendszerváltás környékén azonban nagyot fordult a világ, a bezárásokat követően az aknák hamar az enyészeté lettek.
A bányászat hagyománya viszont tovább él, és nem csak az idősebbek, hanem a fiatalok körében is:
- Körülbelül ötven általános iskolás tagja van a Mecseki Bányamanók csapatának, többségük nagyapja, dédapja a föld alatt dolgozott, a családi múlt fontos szerepet játszik. A fiatalok érdeklődnek a bányászat története iránt, kötetlen, játékos formában ismerhetik meg a múltat - mondta el érdeklődésükre Somogyiné Nagy Éva, az ifjak koordinátora.
A bányamanók esküje
Én, ... a Mecseki Bányamanók tagja, fogadom, hogy kitartó, hűséges tagja leszek az egyesületnek. Tisztelem a bányászokat, azok hagyományait és jelképeit. A hagyományokat őrzöm és átadom. A bányamanók törvényeit elfogadom és betartom. Az egyesület egyenruhájában részt veszek a bányászat ünnepein. Tetteimmel bizonyítom, hogy értem és érzem, mit jelent nekem a bányászköszöntés: jó szerencsét!
A keleti városrész iskoláiba járó manók fontos feladatot teljesítenek, ők viszik tovább a bányászat örökségét a városban. Mint megtudtuk, megemlékezéseken, vetélkedőkön vesznek részt, előadásokat tartanak, hogy társaik is megismerhessék a több száz éves hagyományt. Hogy komoly dologról van szó, az egyenruha és a csapatzászló mellett az avatáskor elmondott eskü is bizonyít.
A Mecseki Bányamanókat 2011-ben alapította a Bányász Emlékekért Egyesület. A kezdeményezés sikerét mutatja, hogy az elmúlt években gyarapodott a létszám, folyamatosan érkeznek a jelentkezések. A civil szervezetnél a későbbiekben is komoly hangsúlyt fektetnek arra, hogy még több lurkó kapjon kedvet a csatlakozáshoz.
Persze, nem csoda, hogyan sokan szeretnének a bányamanók közé tartozni, hiszen vezetőjük szerint a gyerekek remek közösséget alkotnak. A lelkesedés alapján még hosszú ideig tovább élhetnek a bányász hagyományok a városban, fejezte ki reményét.
Képünk a meszesi Budai Városkapu Iskolában készült.
Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A veszélyhelyzet meghosszabbításáról...
- Fődíjat nyert a pécsi fiatal...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Nyitvatartás, hányás és egyebek:...
- Az esztendő első három hónapjában...
- Akinek mindig van sütnivalója: Fáncsy...
- Felújították az elítéltek imatermét...
- Szívszorító: gazdára lelt Vándor, a...
- Egyre melegebbre fordul, napsütéses...
- Ezúttal Kölkednél hatoltak be...