Befalazott aranykészlet, sztriptíz: városi legendák sora kering a pécsi Palatinusról - Képgaléria!
2025. február 04. kedd 09:39
Pannónia Grand Hotel néven 1915-ben nyitotta meg vendégei előtt a kapuit Pécs egyik legelegánsabb szállodája, a most felújítás alatt álló Hotel Palatinus, ahol számos híresség szállt meg, s ahonnan városi legendák sora kelt szárnyra. A szállodáról 2015-ben készített írásunkat elevenítjük fel.
Kanada Quebec tartományából érkezett fiataloktól volt hangos a Palatinus étterme, amikor Danka András szállodaigazgatóval lapozgattuk a neves hotel vendégkönyvét.
A vaskos zöld bőrborítású kötetben Plácido Domingo, Jiri Menzel és José Carreras, valamint a Habsburg-dinasztia tagjainak a méltató szavai mellett számtalan nagykövet, cégvezető, de még az egykori amerikai elnök, Eisenhower unokájának bejegyzése is megtalálható.
Említeni sem kell, hogy száma sincs annak a rengeteg hazai hírességnek, akik rendszeresen szállnak meg a százéves falak között. De ne ugorjunk ennyire előre, mivel a pécsi társasági élet közkedvelt helyszínének története 1915-től íródik.
Az alapítók és a világválság
A művészvilág színe-java
A Hamerli-család nevéhez fűződik nemcsak a világhírű Pécsi Kesztyű, hanem a Pannónia Nagyszálló alapítása is. Hamerly János az 1870-es években vásárolta meg a mai Király utca 5. szám alatti telken álló épületet, amelynek helyén - a kitörő első világháború ellenére - Hamerli Imre, a legidősebb fiú impozáns, korszerű szálloda és vigadó építését kezdte meg, amelynek terveit Pilch Andor készítette el.
A háromemeletes, a késő eklektika jegyeit szecessziós elemekkel elegyítő, elegáns hetvenszobás szálloda 1915-re készült el. A kor minden igényét kielégítette, színvonalas kávéház és étterem is helyet kapott benne, felső szintjével a Nádor Szálloda épületéhez is kapcsolódott.
Bár Hamerli Imre nagy fantáziát látott a szállodában, s kezdetben maga irányította, az 1910-20-as gazdasági válság következtében egyre több nehézséggel kellett szembenéznie. Így előbb bérbe adta, majd 1924-ben a Dunántúli Bank Rt. tulajdonába került. A Hamerli-család emlékét a szálloda falán emléktábla őrzi.
Tizenhárom évig dolgoztak rajta
A Pannónia Grand Hotel több mint hatvan évig üzemelt. Nagyterme Pécs legelőkelőbb báljainak adott otthont, és a pécsi kulturális élet egyik központjaként működött. Színielőadásokat és koncerteket tartottak a gyönyörű falak között. A pécsiek jól tudják, hogy Bartók Béla is itt adta emlékezetes hangversenyét 1923 október 30-án.
- A patinás szálloda épületének felújítása 1976-ban kezdődött, a renoválás és átalakítás nem kevesebb, mint tizenhárom évig tartott. Az 1988-as átadás óta az épület ismét eredeti funkciójának megfelelően működik. Jelenlegi formájában a századeleji hangulat és a modern, kifinomult ízlés jól megférnek egymás mellett. Új nevét ugyancsak ebben az évben kapta egy nyilvánosan kiírt pályázaton - elevenítette fel Danka András.
A lélegzetelállító bálterem Bartók Béla nevét viseli. A történelmi atmoszférát sugárzó, szecessziós ornamentikájú háromszáz főt befogadó díszterem a mai napig méltó ünnepi helyszíne a régió és a város legnevesebb eseményeinek, nemzetközi fogadásoknak.
A társasági élet huncutságai
A szálloda nyitása óta rendezett, méltán híres bálok egyik előfeltétele a megfelelően táncolni tudó közönség volt. Ennek megfelelően már a Pannóniában működött tánciskola is. A hagyomány még bőven tartott a hatvanas-hetvenes években is. Megfordult itt az összes számottevő pécsi zenekar, de abban az időben azonban egyéb produkciók is borzolták a kedélyeket:
Akkoriban Magyarországon először itt tartották az első sztriptíz-műsorokat - meséli Danka András, megjegyezve, hogy a táncos lányok igen népszerűek voltak, nemcsak a vendégek, de a személyzet körében is. Ez volt az a pillanat, amikor feltűnt asztalunknál Ragoncsa Ferenc, a pécsi vendéglátás legendás alakja, a Palatinus Étterem vezetője. Ő személyes emlékeit is megosztotta a sikamlós műsorral kapcsolatban:
- Abban az időben gyakornokként dolgoztam a Nádorban, onnan szöktünk át esténként, éjszakánként, hogy megnézzük a tízkor kezdő lányokat. Ifjúként igen nagy élmény volt - mesélte sokat sejtető mosollyal.
A szálloda 1988-as felújítása után pedig újra közkedvelt báli helyszínné vált a Palatinus. Akkoriban egy farsangi szezonban tizenöt nagy létszámú, jó hangulatú eseménynek adott otthont a szálló - emlékezett vissza Ragoncsa Ferenc. A legnívósabb esemény a jogászbál volt, de szinte minden szakma képviselőinek tartottak zenés összejöveteleket a Palatinusban. Ugyancsak nagyon kedvelték a pécsiek a Gösser Söröző és Bowling Bár éjszakába nyúló mulatságait.
Álnéven foglalt a Monty Python tagja
[$frame2]Ezek a bálok jobbára a helyi közélet szereplőit mozgatták meg, de természetesen a fő profilt egy hotel esetében mégiscsak a szállóvendégek jelentették, akik közül sokan nemcsak az országot, de a világot is meghódították a maguk műfajában.
Egyikük John Cleese, a Monty Python oszlopos tagja volt, aki álnéven foglalt szobát, de már saját nevén jelentkezett be, és érkezését követően futótűzként terjedt jövetelének híre. A világhírű komikus még a kilencvenes években a délszláv háború miatt a térségben állomásozó NATO-katonák szórakoztatására adott műsort.
Mindezzel azonban nem merül ki a világsztárok sora. Itt szállt meg Al Di Meola, a jelenlegi spanyol király még Fülöp hercegként volt a Palatinus vendége Letícia királynéval. Tiszteletükre sárga-vörös spanyol nemzeti színekbe öltöztették a Király utcai szállodát. Letícia - elevenítette fel Babos Tímea, a szálloda értékesítése vezetője - tudtán kívül „futtatta meg" személyzetet, mert éppen olyan gyógyteát kért, amelyet nem tartott a Palatinus, és gyorsan kellett intézkedni.
Kísértettörténet helyett kincskereső
Szinte minden régi épület múltjában felsejlik valami kísérteties. Jóllehet klasszikus kísértethistóriáról nem hallott a szálloda vezetősége, Ragoncsa Ferenc egy kincskereső-történetet dobott be helyette:
- Az a hír járta, hogy a Bartók-terem galériájába arany- és ezüst ékszereket, evőeszközöket falaztak be, amelyeket az orosz katonák elől rejtettek el. Ezeket Ragoncsa szerint egyelőre még senki sem találta meg, ahogy halott német katona sem került elő a hotelből.
Amikor az egyéb rendkívüli eseményekről érdeklődtünk, Babos Tímea eszébe jutott érdekesség, ami a 1999-es Szilveszter előtt Y2K-néven ismertté vált informatikai hisztériával volt kapcsolatos. Akkoriban ugyanis egyesek attól tartottak, hogy az évezredváltás összezavarhatja a számítógépek működését, sokan teljes áramkimaradástól is féltek.
Bár a szakemberek azt mondták, minden rendben lesz, a Palatinus mégis felkészült minden eshetőségre. Zseblámpákat osztottak ki a vendégek között, akiket arra is megkértek, hogy engedjék tele vízzel a kádakat. A recepciónak pedig külön forgatókönyve volt arra, hogy mit kell tenni, „ha vége a világnak" - fejezte be kolléganője mondatát Danka András.
Képgalériáért klikk ide!
EQM- Fotó: Kálmándy Ferenc (archív)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Befalazott aranykészlet, sztriptíz:...
- Elhárították a hibát, helyreáll a...
- Átugrottak a pécsi börtönből a...
- Egy napon belül elkaptak egy betörőt...
- Tizenhat milliárdból újul meg a...
- Új telebusz járatok közlekednek...
- Kocsis Máté: lejárató kampányt...
- Így zajlott az élet a leghírhedtebb...
- Két méter alá esik a Duna vízszintje...
- Leporolt akták: egy mohácsi fiatal...