Közadakozásból újulhat meg a Rákóczi úti ház méltatlanul elhanyagolt Madonna-szobra
2017. június 23. péntek 07:54

Adománygyűjtés indult a pécsi Rákóczi úton található Madonna-szobor felújítása, illetve a tartószerkezet megerősítése érdekében. A nyolcvan éve készült műalkotást nagyjából 240 ezer forintból lehet rendbe tenni.
A 20. század elején még megszokott volt, hogy egy-egy műalkotás a helyiek adományozása révén készült el - ilyen módon született meg például a Zsolnay-szobor is. Manapság azonban már ritkaságszámba megy az olyan gyűjtés, mint amilyen nemrég indult Pécsett.
Évekkel ezelőtt figyelt fel a Rákóczi út 39. címen található ház homlokzatát díszítő szoborra Vörösné Deák Andrea, a Kertvárosban működő Mosolymanó Egyesület elnöke. Az idő vasfoga nem kímélte a műalkotást, tartószerkezete kimondottan rossz állapotban van. Elhatározta, hogy a civil szervezet tagjaival közösen megmentik a Madonna alakot.
- A járási hivatalt, illetve a társasház kezelőjét is felkerestem. Kiderült, Szomor László 1937-ben készült alkotása nem műemlék és helyi védettség alatt sem áll - emlékezett vissza.
Csizi Péter is segített
Mint megtudtuk, eddig összesen 110 ezer forint folyt be az elkülönített bankszámlaszámra. Elsőként Csizi Péter utalt, a politikus 50 ezer forinttal járult hozzá a felújítás költségéhez.
A felújítás tehát viszonylag kevés bürokrácia mellett elvégezhető, már „csak" két fontos lépés maradt hátra: a megfelelő művész megtalálása, illetve a pénz összegyűjtése.
- A munkával kapcsolatban Keményffy Gábor szobrásztól kértünk árajánlatot, ő készítette többek közt a pécsi városháza lépcsőházában lévő, Zsolnay kerámiákból összeállított órát, illetve csobogót.
Az ajánlat alapján nagyjából 240 ezer forintból végezhető el a szakszerű felújítás. Ezt a pénzt adományokból szeretnék összegyűjteni.
- Az egyik jótékonysági programunk keretében értékes kisebb szobrokat, porcelánokat kaptunk. A felajánlóval egyeztetve ezekre licitálhatnak azok, akik támogatni szeretnék a szobor felújítását.
E mellett a 11600006-00000000-64879848-as bankszámlaszámra várják az adományokat.
A felújítással kapcsolatos szerződést - százezer forintos előleggel - már megkötötték. A megállapodás értelmében a művésznek október 15-ig kell megszépítenie a műalkotást, illetve megerősítenie a tartószerkezetet.
A tervek között szerepel, hogy a szobor helyi védettséget kapjon. Ha pedig sikeres lesz az akció, további alkotások felújítása ügyében is lépni fognak.
Az árverésről és a gyűjtésről további információk ide kattintva olvashatók.
Képünkön a Zsolnay-gyárból származó pirogránitból készült alkotás látható.
Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A veszélyhelyzet meghosszabbításáról...
- Fődíjat nyert a pécsi fiatal...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Az esztendő első három hónapjában...
- Nyitvatartás, hányás és egyebek:...
- Felújították az elítéltek imatermét...
- Szívszorító: gazdára lelt Vándor, a...
- Akinek mindig van sütnivalója: Fáncsy...
- Hamarosan minden településen lesz...
- Egyre melegebbre fordul, napsütéses...