Magasház: lebontanák és újraépítenék

2008. március 18. kedd 11:28

Magasház: lebontanák és újraépítenék
A pécsi közgyűlés még januárban döntött arról, hogy pályázaton hirdeti meg a közel két évtizede üresen álló 25 emeletest. Négy érdeklődő volt, ám végül csupán a WPR Furmint ingatlanfejlesztő cég adott vételi ajánlatot.

A gazdasági bizottság és a pécsi közgyűlés döntésére vár a Wallis ingatlanfejlesztő-csoport leányvállalata, a WPR Furmint által beadott 450 milliós nettó vételár elfogadása, amely 40 millióval magasabb mint az önkormányzat által megszabott minimális ár.

A cég azonban nem a Magasház felújításában, hanem annak újraépítésében gondolkodik: egy új, modern, többfunkciós, nyolcvan méter magas huszonegy emeletest húznának fel a helyére.

Mi is az a Wallis?

A Wallis Ingatlan Zrt. az egyik legnagyobb magyar magántulajdonban lévő cégcsoport, a Wallis Zrt. ingatlanpiaci tagja. „A cég portfóliójába tartozik többek között a már megvalósult budapesti Danubius Házak, a Bajor és a Polar Center, a Máriássy Ház, a Dél-pesti Üzleti Park."
A Wallis Zrt. vezérigazgatója 2000-től 2005-ig Bajnai Gordon, a jelenlegi önkormányzati miniszter volt. A Wallis a Hajdú-Bét-ügy kapcsán került reflektorfénybe: a részvénytársaság többségi tulajdonában lévő legnagyobb magyar baromfifeldolgozó 2003-ban önmaga ellen kért felszámolást, miután a beszállítóknak nem tudott fizetni - a károsultak azóta is várják több milliárdot kitevő járandóságaikat.


 
Ennek alsó szintjein üzletek, a felsőbb emeleteken pedig luxusszálloda kapna helyet. A majdan mélygarázzsal is rendelkező épület fennmaradó részében irodákat alakítanának ki.

Az alpolgármester, Gonda Tibor egy ma délelőtti sajtótájékoztatón elmondta, bár az ajánlati ár megfelelő, egyelőre mégsem tekinthetik teljesen eredményesnek a pályázatot. A projekt bonyolultsága miatt az ajánlattevőnek ugyanis volt egy kitétele: abban az esetben valósítják csak meg a projektet, ha az épületben tízezer négyzetmétert előzetesen bérbe tudnak adni.

Gonda szerint a cég elképzelései ugyan kapcsolódnak az önkormányzat azon terveihez, hogy az ingatlanban állami, önkormányzati szervek kapjanak helyet, ám ekkora terület bérbeadására nem tud a város garanciát adni - csak lobbierejét felhasználva nyújtha segítséget.

További akadályt jelenthet a projekt megvalósításában, hogy a toronyház tetején található távközlési berendezések áttelepítését is meg kell oldani. Gonda szerint ez is komoly műszaki problémát jelent, de már elkezdődtek a tárgyalások a távközlési cégekkel az önkormányzattal fennálló bérleti szerződések megszüntetéséről.

(Képünk egy őszi bejáráson készült.)

B. M. - Fotó: Dittrich Éva