Mindkét kézicsapat az NB I. B-ben

2009. július 12. vasárnap 19:32

Mindkét kézicsapat az NB I. B-ben
Lejárt a nevezési határidő, és nem született meglepetés, mindkét pécsi kézilabdacsapat az NB I. B-csoportjában folytatja szereplését. Igaz, más-más irányból érkezve, ám az ok mindkét esetben az anyagiakban keresendő. Ám a (hölgyeknél megújult) vezetőség minden nehézség ellenére itt is, ott is bizakodóan tekint a jövő idény elé.

Nehéz eldönteni, mi a szomorúbb: ha valaki azért játszhat csak a másodosztályban, mert kiesett az élvonalból, vagy pedig, mert bár megnyerte az NB I. B küzdelmeit, de nem volt pénze a följutásra...

A pécsi kézilabdázás elmúlt évtizedében a hölgyek és a férfiak is belekóstolhattak már mindkét helyzetbe, most előbbiek voltak éppen a kiesők, a fiúk pedig a „föl nem jutók". A Pikker-PTE-PEAC női gárdájának koporsójába egyesek szerint az önkormányzat sportbizottsága ütötte az első szöget még az év elején, amikor mindössze ötmilliós támogatást szavazott meg nekik - mások úgy vélik, az egy-két száz néző előtti játékért ez is sok, és igenis döntsön a sportág sorsáról a piac. (Igazságot ezúttal nem tennénk a kérdésben...)

Az mindenesetre tény, hogy mivel a szponzorok nem hemzsegnek az egyetemisták háza táján, ennyiből papírforma eredmény volt a kiesés. Meg aztán, mire is lett volna jó, ha egy-két ponttal többet sikerül begyűjteni? Hiszen, mint azt az alsóbb osztályban brillírozó Uniqa-PVSE esete mutatja, a szponzori pénztárcák errefelé nem tárulnak szélesre a jó produktum láttán sem.

A hölgyek tehát kiestek, távozott Tabajdi Ferenc, aki egyszemélyben az ügyvezetői és vezetőedzői tisztet is betöltötte - és utána a fél csapat. Utóbbi rossz hírben a csöppnyi jó (már ha a PEAC szakmai megítélése felől közelítünk), hogy legjobbjuknak, Víg Viviennek egyenesen a BL-ezüstérmes Győr kínált szerződést. (Ő egyébként a Danyi Gábor által irányított junorválogatottal az augusztusi korosztályos Eb-re is készül.)

Távozott ugyanakkor Darányi Dóra, Horváth Petra, Vasas Edina, Weitner Nóra - de az augusztus 3-ai első edzésen valószínűleg mások is hiányoznak majd a névsorból.

Az érkezők között hasonló, jó nevű játékosokra nem nagyon kell számítani, mondja Schvara László, aki korábban hosszú évekig bábáskodott már a csapat körül, és a mától ismét magára vállalta az ügyvezetői tisztet.

„Gratulálni nincs oka a megválasztásomhoz", utalt első mondatában a klub helyzetére ironikusan a régi-új sportvezető, rögtön hozzátéve azonban, hogy az anyagi nehézségek ellenére mindannyian optimistán, nagy reményekkel tekintenek a folytatás elé. Ami természetesen nem az azonnali visszajutást jelenti az élvonalba, hanem az ugyancsak új (játékos)edző, Székely Katalin irányításával egy hosszabb távon ütőképes, elsősorban a PEAC saját utánpótlására építő, nagyon fiatal, de harcos középcsapat kialakítása lehet.

A szakvezetők ugyanakkor egy, a kiesés után szárnyra kapott pletykát is végleg eloszlattak: bár a névadó támogató valóban mohácsi érdekeltségű cég, és az előző idényben pár „hazai" meccsét a Duna-parti város sportcsarnokában játszotta a PEAC, költöztetésről szó sincs, azaz e téren minden marad a régiben.


A férfiaknál tízmilliós nagyságrendű összeg hiányzott

Bár az elmúlt hónapokban többször is bizakodóan nyilatkozott az NB I-hez szükséges összeg előteremtéséről Danyi Gábor, az Uniqa-PVSE férficsapatának ügyvezető-vezetőedzője, ma már bevallja, hogy inkább csak a szívével számított azokra a súlyos milliókra, az eszével „látta", hogy szinte esélytelenek ennyi pénz előteremtésére.

- Bár akadtak támogatók, összességében még így is több tízmillió hiányzott csak az induláshoz, maradt tehát a szomorú, de józan döntés, így bajnokként is maradunk az NB I. B-ben - mondja a szakvezető.

Akire a szeptemberben kezdődő pontvadászatban egész biztosan a korábbinál is nehezebb feladat vár. Részben, mert a tapasztalatok szerint egy jó eredményt kivívni mindig könnyebb, mint meg is tartani, másrészt, mert az élvonalból kieső Győrrel, Komlóval és a várhatóan ugyancsak a Nyugati csoportba sorolandó Százhalombattával a mezőny is jócskán megerősödni látszik. (Hosszas hezitálás után mégis elfogadta a csapatokra mindkét nemnél szinte vadászó szövetség felkérését, így „legjobb kiesőként" marad az NB I-ben a Gyöngyös.)

Nem úgy a PVSE, legalábbis nem jócskán, hiszen eddig egyetlen igazolással büszkélkedhetnek, igaz, azzal szó szerint: visszatért hozzájuk ugyanis a munkáját Pécsett folytató egykori kiváló élvonalbeli irányítójuk, Szögi Balázs.

Danyi Gábor a célokról szólva úgy fogalmaz, hogy bár a tavalyi sikerek hatására kétségkívül „megjött a csapat étvágya", és a korábbinál több munkától sem ódzkodnak, azért óvatosan bánnának az ismét NB I-es tervekkel.

Újdonság viszont a klubnál, hogy az ifikből, illetve a felnőtteknél kevesebb lehetőséghez jutó kézisekből alakítottak egy új csapatot, amellyel beneveztek a megyebajnokságba - ahol viszont máris a győzelemre, azaz a jövő évi NB II-es szereplésre törnek.

Pár éven belül) pedig újabb alapító okiratokra lehet szükség, a cél ugyanis a férfi és női csapatok egy tető alá hozása, amelyhez az egyetemmel és az önkormányzattal is megkezdték a tárgyalásokat.

Képünkön: Az új játékos-edzőre, Székely Katalinra a jövőben a góllövésnél is nehezebb feladatok várnak

Sz. Zs. - Fotó: Dittrich Éva